Continents & Cities - en to ca translation catalogue (94 entries)

en: Africa
ca: Àfrica

en: Algiers
ca: Alger

en: America
ca: Amèrica

en: Antarctica
ca: Antàrtida

en: Arctic
ca: Àrtic

en: Asia
ca: Àsia

en: Athens
ca: Atenes

en: Atlantic
ca: Atlàntic

en: Australia
ca: Austràlia

en: Azores
ca: Açores

en: Belem
ca: Betlem

en: Belgrade
ca: Belgrad

en: Berlin
ca: Berlín

en: Brussels
ca: Brussel·les

en: Bucharest
ca: Bucarest

en: Cairo
ca: El Caire

en: Calcutta
ca: Calcuta

en: Canary
ca: Illes Canàries

en: Cancun
ca: Cancún

en: Cape Verde
ca: Cap Verd

en: Cayman
ca: Illes Caiman

en: Center
ca: Centre

en: Copenhagen
ca: Copenhaguen

en: Cordoba
ca: Córdoba

en: Damascus
ca: Damasc

en: Dublin
ca: Dublín

en: Easter
ca: Illa de Pasqua

en: Europe
ca: Europa

en: Faroe
ca: Illes Fèroe

en: Galapagos
ca: Illes Galápagos

en: Gambier
ca: Illes Gambier

en: Guadeloupe
ca: Guadalupe

en: Harare
ca: Harare Kutsaga

en: Havana
ca: L'Havana

en: Indian
ca: Indi

en: Indianapolis
ca: Indianàpolis

en: Isle of Man
ca: Illa de Man

en: Katmandu
ca: Katmandú

en: Kiev
ca: Kíev

en: Knox IN
ca: Knox_IN

en: Lisbon
ca: Lisboa

en: London
ca: Londres

en: Lord Howe
ca: Illa de Lord Howe

en: Luxembourg
ca: Luxemburg

en: Macao
ca: Macau

en: Marquesas
ca: Illes Marqueses

en: Martinique
ca: Martinica

en: Mauritius
ca: Maurici

en: Mazatlan
ca: Amèrica/Mazatlan

en: Merida
ca: Mèrida

en: Mexico City
ca: Ciutat de Mèxic

en: Monaco
ca: Mònaco

en: Moscow
ca: Moscou

en: New Salem
ca: Nou Salem

en: New York
ca: Nova York

en: Nipigon
ca: Amèrica/Nipigon

en: North
ca: Nord

en: North Dakota
ca: Dakota del Nord

en: Pacific
ca: Pacífic

en: Panama
ca: Panamà

en: Paris
ca: París

en: Port-au-Prince
ca: Port-Au-Prince

en: Prague
ca: Praga

en: Rainy River
ca: RainyRiver

en: Reunion
ca: Reunió

en: Rome
ca: Roma

en: Sao Paulo
ca: Amèrica/Sao_Paulo

en: Shiprock
ca: Amèrica/Shiprock

en: Simferopol
ca: Simferopol'

en: Singapore
ca: Singapur

en: South
ca: Sud

en: South Pole
ca: Pol Sud

en: St Barthelemy
ca: Amèrica/St_Barthelemy

en: St Helena
ca: St. Helena

en: St Johns
ca: St. Johns

en: Stockholm
ca: Estocolm

en: Swift Current
ca: aSwift Current

en: Tahiti
ca: Tahití

en: Tehran
ca: Teheran

en: Timbuktu
ca: Timbuktú

en: Tirane
ca: Tirana

en: Tokyo
ca: Tòquio

en: Tripoli
ca: Trípoli

en: Tunis
ca: Tunís

en: Vatican
ca: Ciutat del Vaticà

en: Victoria
ca: Victòria

en: Vienna
ca: Viena

en: Virgin
ca: Virgin Islands

en: Wake
ca: Illes Wake

en: Wallis
ca: Illes Wallis

en: Warsaw
ca: Varsòvia

en: West
ca: Oest

en: Zulu
ca: Zulú

en: Zurich
ca: Zúrich
