Continents & Cities - en to el translation catalogue (451 entries)

en: Abidjan
el: Αμπιτζάν

en: Accra
el: Άκκρα

en: Adak
el: Αντάκ

en: Addis Ababa
el: Αντίς Αμπέμπα

en: Adelaide
el: Αδελαΐδα

en: Aden
el: Άντεν

en: Africa
el: Αφρική

en: Algiers
el: Αλγέρι

en: Almaty
el: Αλμάτι

en: America
el: Αμερική

en: Amman
el: Αμμάν

en: Amsterdam
el: Άμστερνταμ

en: Anadyr
el: Ανάντιρ

en: Anchorage
el: Ανκορέιτζ

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Antananarivo
el: Ανταναναρίβο

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua
el: Αντίγκουα

en: Apia
el: Άπια

en: Aqtau
el: Ακτάου

en: Aqtobe
el: Ακτομπέ

en: Araguaina
el: Αραγκουέινα

en: Arctic
el: Αρκτική

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Ashgabat
el: Ασχαμπάτ

en: Ashkhabad
el: Ασχαμπάτ

en: Asia
el: Ασία

en: Asmara
el: Ασμάρα

en: Asmera
el: Ασμάρα

en: Asuncion
el: Ασουνσιόν

en: Athens
el: Αθήνα

en: Atikokan
el: Ατικοκάν

en: Atka
el: Άτκα

en: Atlantic
el: Ατλαντικός

en: Auckland
el: Ώκλαντ

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Azores
el: Αζόρες

en: Baghdad
el: Βαγδάτη

en: Bahia
el: Μπαΐα

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Baku
el: Μπακού

en: Bamako
el: Μπαμακό

en: Bangkok
el: Μπανγκόκ

en: Bangui
el: Μπανγκί

en: Banjul
el: Μπανζούλ

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Beirut
el: Βηρυττός

en: Belem
el: Μπελέμ

en: Belfast
el: Μπέλφαστ

en: Belgrade
el: Βελιγράδι

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Berlin
el: Βερολίνο

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bishkek
el: Μπισκέκ

en: Bissau
el: Μπισσάου

en: Blanc-Sablon
el: Μπλαν-Σαμπλόν

en: Blantyre
el: Μπλαντάιρ

en: Boa Vista
el: Μπόα Βίστα

en: Bogota
el: Μπογκοτά

en: Boise
el: Μπόιζι

en: Bratislava
el: Μπρατισλάβα

en: Brazzaville
el: Μπραζαβίλ

en: Brisbane
el: Μπρίσμπεϊν

en: Broken Hill
el: Μπρόκεν χιλλ

en: Brunei
el: Μπρουνέι

en: Brussels
el: Βρυξέλλες

en: Bucharest
el: Βουκουρέστι

en: Budapest
el: Βουδαπέστη

en: Buenos Aires
el: Μπουένος Άιρες

en: Bujumbura
el: Μπουζουμπούρα

en: Cairo
el: Κάιρο

en: Calcutta
el: Καλκούτα

en: Cambridge Bay
el: Κέιμπριτζ Μπέι

en: Campo Grande
el: Κάμπο Γκράντε

en: Canary
el: Κανάριες Νήσοι

en: Canberra
el: Καμπέρα

en: Cancun
el: Κανκούν

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Caracas
el: Καράκας

en: Casablanca
el: Καζαμπλάνκα

en: Casey
el: Κέισι

en: Catamarca
el: Καταμάρκα

en: Cayenne
el: Καγιέν

en: Cayman
el: Κέιμαν

en: Center
el: Κέντρο

en: Ceuta
el: Θέουτα

en: Chagos
el: Τσάγκος

en: Chatham
el: Νησιά Τσάταμ

en: Chicago
el: Σικάγο

en: Chihuahua
el: Τσιουάουα

en: Chisinau
el: Κισινάου

en: Choibalsan
el: Τσοϊμπαλσάν

en: Chongqing
el: Τσονγκτσίνγκ

en: Christmas
el: Νήσος των Χριστουγέννων

en: Chungking
el: Τσονγκτσίνγκ

en: Cocos
el: Κόκος

en: Colombo
el: Κολόμπο

en: ComodRivadavia
el: Κομοντόρο Ριβαντάβια

en: Comoro
el: Κομόρο

en: Conakry
el: Κονακρί

en: Copenhagen
el: Κοπεγχάγη

en: Coral Harbour
el: Κοραλ Χάρμπορ

en: Cordoba
el: Κόρδοβα

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cuiaba
el: Κουιαμπά

en: Curacao
el: Κουρακάο

en: Currie
el: Κάρι

en: Dacca
el: Ντάκα

en: Dakar
el: Ντακάρ

en: Damascus
el: Δαμασκός

en: Danmarkshavn
el: Ντένμαρκς Χάρμπορ

en: Dar es Salaam
el: Νταρ ες Σαλάαμ

en: Darwin
el: Ντάργουιν

en: Davis
el: Ντέιβις

en: Dawson
el: Ντώσον Σίτυ

en: Dawson Creek
el: Ντώσον Κρικ

en: Denver
el: Ντένβερ

en: Detroit
el: Ντιτρόιτ

en: Dhaka
el: Ντάκα

en: Dili
el: Ντίλι

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Δομινίκα

en: Douala
el: Ντουάλα

en: Dubai
el: Ντουμπάι

en: Dublin
el: Δουβλίνο

en: DumontDUrville
el: Ντούμον ντε Ρβιλ

en: Dushanbe
el: Ντουσαμπέ

en: Easter
el: Νησί του Πάσχα

en: Edmonton
el: Έντμοντον

en: Efate
el: Εφάτε

en: Eirunepe
el: Εϊρουνέπε

en: El Aaiun
el: Λααγιούν

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Enderbury
el: Νήσος Εντέρμπουρυ

en: Ensenada
el: Ενσενάδα

en: Eucla
el: Γιούκλα

en: Europe
el: Ευρώπη

en: Faeroe
el: Φερόες

en: Fakaofo
el: Φακαόφο

en: Faroe
el: Φερόες

en: Fiji
el: Φίτζι

en: Fort Wayne
el: Φορτ Γουέιν

en: Fortaleza
el: Φορταλέζα

en: Freetown
el: Φρίταουν

en: Funafuti
el: Φουναφούτι

en: Gaborone
el: Γκαμπορόνε

en: Galapagos
el: Γκαλαπάγκος

en: Gambier
el: Γκάμπιερ Νήσοι

en: Gaza
el: Γάζα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Glace Bay
el: Γκλέις Μπέι

en: Godthab
el: Νουούκ

en: Goose Bay
el: Χάπι Βάλεϊ-Γκουζ Μπέι

en: Grand Turk
el: Γκραντ Τερκ

en: Greenwich
el: Γκρίνουιτς

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadalcanal
el: Γκουανταλκανάλ

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guayaquil
el: Γουαγιακίλ

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Halifax
el: Χάλιφαξ

en: Harare
el: Χαράρε

en: Harbin
el: Χαρμπίν

en: Havana
el: Αβάνα

en: Helsinki
el: Ελσίνκι

en: Hermosillo
el: Χερμοσίλο

en: Ho Chi Minh
el: Χο Τσι Μιν

en: Hobart
el: Χόμπαρτ

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κόνγκ

en: Honolulu
el: Χονολουλού

en: Hovd
el: Κχοβντ

en: Indian
el: Ινδία

en: Indiana
el: Ιντιάνα

en: Indianapolis
el: Ιντιανάπολις

en: Inuvik
el: Ινούβικ

en: Iqaluit
el: Ικαλούιτ

en: Irkutsk
el: Ιρκούτσκ

en: Isle of Man
el: Νησί του ανθρώπου

en: Istanbul
el: Κωνσταντινούπολη

en: Jakarta
el: Τζακάρτα

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Jan Mayen
el: Γιαν Μαγιέν

en: Jayapura
el: Τζαγιαπούρα

en: Jersey
el: Τζέρσευ

en: Jerusalem
el: Ιερουσαλήμ

en: Johannesburg
el: Γιοχάνεσμπουργκ

en: Johnston
el: Ατόλλη Τζόνστον

en: Jujuy
el: Χουχούι

en: Juneau
el: Τζούνο

en: Kabul
el: Καμπούλ

en: Kaliningrad
el: Καλίνινγκραντ

en: Kamchatka
el: Καμτσάτκα

en: Kampala
el: Καμπάλα

en: Karachi
el: Καράτσι

en: Kashgar
el: Κασγκάρ

en: Katmandu
el: Κατμαντού

en: Kentucky
el: Κεντάκι

en: Kerguelen
el: Νήσοι Κεργκελέν

en: Khartoum
el: Χαρτούμ

en: Kiev
el: Κίεβο

en: Kigali
el: Κιγκάλι

en: Kinshasa
el: Κινσάσα

en: Kiritimati
el: Κιριτιμάτι

en: Knox
el: Νοξ Σίτι

en: Knox IN
el: Νοξ ΙΝ

en: Kolkata
el: Καλκούτα

en: Kosrae
el: Κοσράι

en: Krasnoyarsk
el: Κρασνογιάρσκ

en: Kuala Lumpur
el: Κουάλα Λουμπούρ

en: Kuching
el: Κούσινγκ

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kwajalein
el: Ατόλλη Κουατζαλέιν

en: LHI
el: Νήσος Λορντ Χάου

en: La Paz
el: Λα Παζ

en: La Rioja
el: Λα Ριόχα

en: Lagos
el: Λάγος

en: Libreville
el: Λιμπρεβίλ

en: Lima
el: Λίμα

en: Lindeman
el: Λίντεμαν

en: Lisbon
el: Λισσαβώνα

en: Ljubljana
el: Λιουμπλιάνα

en: Lome
el: Λομέ

en: London
el: Λονδίνο

en: Longyearbyen
el: Λόνγκγιαρμπιεν

en: Lord Howe
el: Λορντ Χάου

en: Los Angeles
el: Λος Άντζελες

en: Louisville
el: Λούισβιλ

en: Luanda
el: Λουάντα

en: Lubumbashi
el: Λουμπουμπάσι

en: Lusaka
el: Λουσάκα

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Macao
el: Μακάου

en: Macau
el: Μακάου

en: Maceio
el: Μασεϊό

en: Madeira
el: Μαδέρα

en: Madrid
el: Μαδρίτη

en: Magadan
el: Μαγκαντάν

en: Mahe
el: Μάε

en: Majuro
el: Ματζούρο

en: Makassar
el: Μακασάρ

en: Malabo
el: Μαλάμπο

en: Maldives
el: Μαλβίδες

en: Malta
el: Μάλτα

en: Managua
el: Μανάγκουα

en: Manaus
el: Μανάους

en: Manila
el: Μανίλα

en: Maputo
el: Μαπούτο

en: Marengo
el: Μαρέγκο

en: Mariehamn
el: Μάριεχαμν

en: Marigot
el: Μαριγκότ

en: Marquesas
el: Νήσοι Μαρκέζας

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Maseru
el: Μαζέρου

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mawson
el: Μόσον

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Mazatlan
el: Μαζατλάν

en: Mbabane
el: Μπαμπάνε

en: McMurdo
el: Μακ Μουρντο

en: Melbourne
el: Μελβούρνη

en: Mendoza
el: Μεντόζα

en: Menominee
el: Μενόμινι

en: Merida
el: Μεριντά

en: Mexico City
el: Πόλη του Μεξικού

en: Midway
el: Ατόλλη Μίντγουαιη

en: Minsk
el: Μινσκ

en: Miquelon
el: Μικελόν

en: Mogadishu
el: Μογκαντίσου

en: Monaco
el: Μονακό

en: Moncton
el: Μόνκτον

en: Monrovia
el: Μονρόβια

en: Monterrey
el: Μοντερρέι

en: Montevideo
el: Μοντεβιδέο

en: Monticello
el: Μοντιτσέλο

en: Montreal
el: Μόντρεαλ

en: Montserrat
el: Μοντσερράτ

en: Moscow
el: Μόσχα

en: Muscat
el: Μουσκάτ

en: NSW
el: Νέα Νότια Ουαλία

en: Nairobi
el: Ναϊρόμπι

en: Nassau
el: Νασσάου

en: Nauru
el: Ναουρού

en: Ndjamena
el: Ντζαμένα

en: New Salem
el: Νέο Σάλεμ

en: New York
el: Νέα Υόρκη

en: Niamey
el: Νιαμέυ

en: Nicosia
el: Λευκωσία

en: Nipigon
el: Νίπιγκον

en: Niue
el: Νιούε

en: Nome
el: Νομ

en: Norfolk
el: Νόρφολκ

en: Noronha
el: Νορόνια

en: North
el: Βόρειος

en: North Dakota
el: Βόρεια Ντακότα

en: Nouakchott
el: Νουακσότ

en: Noumea
el: Νουμεά

en: Novosibirsk
el: Νοβοσιμπίρσκ

en: Omsk
el: Ομσκ

en: Oral
el: Οράλ

en: Oslo
el: Όσλο

en: Ouagadougou
el: Ουαγκαντουγκού

en: Pacific
el: Ειρηνικός

en: Pago Pago
el: Πάνγκο Πάνγκο

en: Palau
el: Παλάου

en: Palmer
el: Παλμερ

en: Panama
el: Παναμάς

en: Pangnirtung
el: Πανγκνίρτουνγκ

en: Paramaribo
el: Παραμαρίμπο

en: Paris
el: Παρίσι

en: Perth
el: Περθ

en: Petersburg
el: Αγία Πετρούπολη

en: Phnom Penh
el: Πνομ Πεν

en: Phoenix
el: Φοίνιξ

en: Pitcairn
el: Νήσοι Πίτκαιρν

en: Podgorica
el: Ποντγκόριτσα

en: Ponape
el: Πονπέι

en: Pontianak
el: Πόντιανακ

en: Port Moresby
el: Πορτ Μόρεσμπι

en: Port of Spain
el: Λιμάνι Ισπανίας

en: Port-au-Prince
el: Πόρτο Πρινς

en: Porto Acre
el: Πόρτο Άκρε

en: Porto Velho
el: Πόρτο Βέλιο

en: Porto-Novo
el: Πόρτο-Νόβο

en: Prague
el: Πράγα

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Pyongyang
el: Πιονγιάνγκ

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Queensland
el: Κουίνσλαντ

en: Qyzylorda
el: Κιζιλορντά

en: Rainy River
el: Ρέινι Ρίβερ

en: Rangoon
el: Γιανγκόν

en: Rankin Inlet
el: Ράνκιν ίνλετ

en: Rarotonga
el: Ραροτόνγκα

en: Recife
el: Ρεσίφε

en: Regina
el: Ρεγκίνα

en: Resolute
el: Ρέσολουτ

en: Reunion
el: Ρεϋνιόν

en: Reykjavik
el: Ρέικιαβικ

en: Riga
el: Ρίγα

en: Rio Branco
el: Ρίο Μπράνκο

en: Rio Gallegos
el: Ρίο γκαλέγκος

en: Riyadh
el: Ριάντ

en: Rome
el: Ρώμη

en: Rosario
el: Ροζάριο

en: Rothera
el: Ροδέρα

en: Saigon
el: Σαϊγκον

en: Saipan
el: Σάιπαν

en: Sakhalin
el: Σαχαλίνη

en: Samara
el: Σαμάρα

en: Samarkand
el: Σαμαρκάνδη

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Juan
el: Σαν Χουάν

en: San Luis
el: Σαιντ Λούις

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Santiago
el: Σαντιάγκο

en: Santo Domingo
el: Άγιος Δομίνικος

en: Sao Paulo
el: Σάο Πάολο

en: Sao Tome
el: Σάο Τομέ

en: Sarajevo
el: Σαράγεβο

en: Scoresbysund
el: Σκόρμπις Σαντ

en: Seoul
el: Σεούλ

en: Shanghai
el: Σαγκάη

en: Shiprock
el: Σίπροκ

en: Simferopol
el: Συμφερόπολη

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Skopje
el: Σκόπια

en: Sofia
el: Σόφια

en: South
el: Νότια

en: South Georgia
el: Νότια Γεωργία

en: South Pole
el: Νότιος Πόλος

en: St Barthelemy
el: Άγιος Βαρθολομαίος

en: St Helena
el: Αγ. Ελένη

en: St Johns
el: Σαιντ Τζονς

en: St Kitts
el: Άγιος Χριστόφορος

en: St Lucia
el: Αγία Λουκία

en: St Thomas
el: Άγιος Θωμάς

en: St Vincent
el: Άγιος Βικέντιος

en: Stanley
el: Στανλεύ

en: Stockholm
el: Στοκχόλμη

en: Swift Current
el: Σουίφτ Κάρεντ

en: Sydney
el: Σίδνεϊ

en: Syowa
el: Σύοβα

en: Tahiti
el: Ταϊτή

en: Taipei
el: Ταϊπέι

en: Tallinn
el: Ταλίν

en: Tarawa
el: Aτόλλη Ταράουα

en: Tashkent
el: Τασκένδη

en: Tasmania
el: Ταζμανία

en: Tbilisi
el: Τμπιλίσι

en: Tegucigalpa
el: Τεγουσιγάλπα

en: Tehran
el: Τεχεράνη

en: Tel Aviv
el: Τελ Αβίβ

en: Tell City
el: Τελ Σίτι

en: Thimbu
el: Θίμφου

en: Thimphu
el: Θίμφου

en: Thule
el: Θούλη

en: Thunder Bay
el: Θάντερ μπέι

en: Tijuana
el: Τιχουάνα

en: Timbuktu
el: Τιμπουκτού

en: Tirane
el: Τίρανα

en: Tiraspol
el: Τιράσπολ

en: Tokyo
el: Τόκυο

en: Tongatapu
el: Τονγκατάπου

en: Toronto
el: Τορόντο

en: Tortola
el: Τορτόλα

en: Tripoli
el: Τρίπολη

en: Truk
el: Ατόλλη Τρουκ

en: Tucuman
el: Τουκουμάν

en: Tunis
el: Τύνιδα

en: Ujung Pandang
el: Μακασάρ

en: Ulaanbaatar
el: Ουλάν Μπατόρ

en: Ulan Bator
el: Ουλάν Μπατόρ

en: Urumqi
el: Ουρούμτσι

en: Ushuaia
el: Ουσουάια

en: Uzhgorod
el: Ούζγκοροντ

en: Vaduz
el: Βαντούζ

en: Vancouver
el: Βανκούβερ

en: Vatican
el: Βατικανό

en: Victoria
el: Βικτώρια

en: Vienna
el: Βιέννη

en: Vientiane
el: Βιεντιάν

en: Vilnius
el: Βίλνιους

en: Vincennes
el: Βανσέν

en: Virgin
el: Παρθένοι Νήσοι

en: Vladivostok
el: Βλαδιβοστόκ

en: Volgograd
el: Βόλγκογκραντ

en: Vostok
el: Βοστόκ

en: Wake
el: Νήσος Ουέηκ

en: Wallis
el: Νησιά Γουάλις

en: Warsaw
el: Βαρσοβία

en: West
el: Γουέστ

en: Whitehorse
el: Γουάιτχορς

en: Winamac
el: Γουϊνάμεκ

en: Windhoek
el: Βίντχουκ

en: Winnipeg
el: Γουίνιπεγκ

en: Yakutat
el: Γιακούτατ

en: Yakutsk
el: Γιακούτσκ

en: Yancowinna
el: Γιακογουίνα

en: Yap
el: Γιαπ

en: Yekaterinburg
el: Αικατερινούπολη

en: Yellowknife
el: Γέλοουναϊφ

en: Yerevan
el: Γερεβάν

en: Zagreb
el: Ζάγκρεμπ

en: Zaporozhye
el: Ζαπορίζια

en: Zulu
el: Ζουλού

en: Zurich
el: Ζυρίχη
