Continents & Cities - en to hi translation catalogue (486 entries)

en: ACT
hi: एसीटी

en: Abidjan
hi: आबिदजान

en: Accra
hi: अक्रा

en: Adak
hi: अदक

en: Addis Ababa
hi: आदिस अबाबा

en: Adelaide
hi: एडिलेड

en: Aden
hi: एडेन

en: Africa
hi: अफ़्रीका

en: Algiers
hi: अल्जीयर्स

en: Almaty
hi: अल्माटी

en: America
hi: अमेरिका

en: Amman
hi: अम्मान

en: Amsterdam
hi: एम्सटर्डम

en: Anadyr
hi: अनाद्य्र

en: Anchorage
hi: एंकरेज

en: Andorra
hi: एंडोरा

en: Anguilla
hi: एंगुइल्ला

en: Antananarivo
hi: अंटानानारिवो

en: Antarctica
hi: अंटार्टिका

en: Antigua
hi: एंटीगुआ

en: Apia
hi: एपिया

en: Aqtau
hi: अक्टाउ

en: Aqtobe
hi: अक्तोब

en: Araguaina
hi: एरागुआइना

en: Arctic
hi: आर्कटिक

en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Ashgabat
hi: अश्गाबात

en: Ashkhabad
hi: अश्खाबाद

en: Asia
hi: एशिया

en: Asmara
hi: अस्मारा

en: Asmera
hi: अस्मेरा

en: Asuncion
hi: असूनसियॉन

en: Athens
hi: एथेंस

en: Atikokan
hi: अटिकोकन

en: Atka
hi: एटका

en: Atlantic
hi: अटलांटिक

en: Auckland
hi: ऑकलैंड

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Azores
hi: एज़ोरेस

en: Baghdad
hi: बगदाद

en: Bahia
hi: बाहिया

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Baku
hi: बाकू

en: Bamako
hi: बामाको

en: Bangkok
hi: बैंकाक

en: Bangui
hi: बैंगुई

en: Banjul
hi: बांजुल

en: Barbados
hi: बार्बेडोस

en: Beirut
hi: बेरूत

en: Belem
hi: बेलेम

en: Belfast
hi: बेलफ़ास्ट

en: Belgrade
hi: बेलग्रेड

en: Belize
hi: बेलीज़

en: Berlin
hi: बर्लिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Bishkek
hi: बिश्केक

en: Bissau
hi: बिसाऊ

en: Blanc-Sablon
hi: ब्लॅंक सेबलॉन

en: Blantyre
hi: ब्लांटायर

en: Boa Vista
hi: बोआ विस्टा

en: Bogota
hi: बोगोटा

en: Boise
hi: बाय्सी

en: Bratislava
hi: ब्राटिस्लावा

en: Brazzaville
hi: ब्राज़ाविल

en: Brisbane
hi: ब्रिसबेन

en: Broken Hill
hi: ब्रोकन हिल

en: Brunei
hi: ब्रूनेई

en: Brussels
hi: ब्रुसेल्स

en: Bucharest
hi: बुखारेस्ट

en: Budapest
hi: बुडापेस्ट

en: Buenos Aires
hi: ब्यूनस आयर्स

en: Bujumbura
hi: बुजुम्बुरा

en: Cairo
hi: काहिरा

en: Calcutta
hi: कोलकाता

en: Cambridge Bay
hi: कैम्ब्रिज बे

en: Campo Grande
hi: कैंपो ग्रांडे

en: Canary
hi: केनारी

en: Canberra
hi: कैनबरा

en: Cancun
hi: कैनकन

en: Cape Verde
hi: केप वर्ड

en: Caracas
hi: कराकस

en: Casablanca
hi: कैसाब्लांका

en: Casey
hi: केसी

en: Catamarca
hi: कैटामारका

en: Cayenne
hi: काइयेन

en: Cayman
hi: केमैन

en: Center
hi: सेण्टर

en: Ceuta
hi: सेउटा

en: Chagos
hi: चैगोस

en: Chatham
hi: चैथम

en: Chicago
hi: शिकागो

en: Chihuahua
hi: चिहुआहुआ

en: Chisinau
hi: चिसिनौ

en: Choibalsan
hi: चोइबल्सन

en: Chongqing
hi: चोंगक्विंग

en: Christmas
hi: क्रिसमस

en: Chungking
hi: चुंगकिंग

en: Cocos
hi: कोकोज़

en: Colombo
hi: कोलंबो

en: ComodRivadavia
hi: कोमॉड्रिवदेविया

en: Comoro
hi: कोमोरो

en: Conakry
hi: कोनाक्री

en: Copenhagen
hi: कोपेनहेगेन

en: Coral Harbour
hi: कोरल हार्बर

en: Cordoba
hi: कॉर्डोबा

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cuiaba
hi: कुएबा

en: Curacao
hi: कुरस्आओ

en: Currie
hi: कर्री

en: Dacca
hi: दच्चा

en: Dakar
hi: डकार

en: Damascus
hi: दमिश्क

en: Danmarkshavn
hi: डैन्मार्कशाव्न

en: Dar es Salaam
hi: दर एस सलाम

en: Darwin
hi: डार्विन

en: Davis
hi: डेविस

en: Dawson
hi: डॉसन

en: Dawson Creek
hi: डॉसन क्रीक

en: Denver
hi: डेनवर

en: Detroit
hi: डेट्रॉयट

en: Dhaka
hi: ढाका

en: Dili
hi: दिली

en: Djibouti
hi: जिबूती

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Douala
hi: डौआला

en: Dubai
hi: दुबई

en: Dublin
hi: डबलिन

en: DumontDUrville
hi: दुमोंत्दुर्विल्ले

en: Dushanbe
hi: दुशान्बे

en: Easter
hi: ईस्टर

en: Edmonton
hi: एडमॉन्टन

en: Efate
hi: एफ़ाटे

en: Eirunepe
hi: एइरुनेप

en: El Aaiun
hi: अल आइउन

en: El Salvador
hi: अल साल्वाडोर

en: Enderbury
hi: एंडरबरी

en: Ensenada
hi: एनसेनाडा

en: Etc
hi: इटीसी

en: Eucla
hi: यूक्ला

en: Europe
hi: यूरोप

en: Faeroe
hi: फ़ैरो

en: Fakaofo
hi: फ़ाकाओफ़ॉ

en: Faroe
hi: फ़रो

en: Fiji
hi: फिजी

en: Fort Wayne
hi: फ़ोर्ट वैने

en: Fortaleza
hi: फोर्टलेज़ा

en: Freetown
hi: फ्रीटाउन

en: Funafuti
hi: फुनफ़ुटी

en: GMT
hi: जीएमटी

en: GMT+0
hi: जीएमटी+0

en: GMT+1
hi: जीएमटी+1

en: GMT+10
hi: जीएमटी+10

en: GMT+11
hi: जीएमटी+11

en: GMT+12
hi: जीएमटी+12

en: GMT+2
hi: जीएमटी+2

en: GMT+3
hi: जीएमटी+3

en: GMT+4
hi: जीएमटी+4

en: GMT+5
hi: जीएमटी+5

en: GMT+6
hi: जीएमटी+6

en: GMT+7
hi: जीएमटी+7

en: GMT+8
hi: जीएमटी+8

en: GMT+9
hi: जीएमटी+9

en: GMT-0
hi: जीएमटी-0

en: GMT-1
hi: जीएमटी-1

en: GMT-10
hi: जीएमटी-10

en: GMT-11
hi: जीएमटी-11

en: GMT-12
hi: जीएमटी-12

en: GMT-13
hi: जीएमटी-13

en: GMT-14
hi: जीएमटी-14

en: GMT-2
hi: जीएमटी-2

en: GMT-3
hi: जीएमटी-3

en: GMT-4
hi: जीएमटी-4

en: GMT-5
hi: जीएमटी-5

en: GMT-6
hi: जीएमटी-6

en: GMT-7
hi: जीएमटी-7

en: GMT-8
hi: जीएमटी-8

en: GMT-9
hi: जीएमटी-9

en: GMT0
hi: जीएमटी0

en: Gaborone
hi: गबोरोने

en: Galapagos
hi: गैलापागोस

en: Gambier
hi: गैंबियर

en: Gaza
hi: ग़ज़ा

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Glace Bay
hi: ग्लेसे बे

en: Godthab
hi: गॉडहॅप

en: Goose Bay
hi: गूस बे

en: Grand Turk
hi: ग्रांड तुर्क

en: Greenwich
hi: ग्रीनविच

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Guadalcanal
hi: गुआडलकैनाल

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guayaquil
hi: ग्वेक्विल

en: Guernsey
hi: गुएर्न्से

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Halifax
hi: हैलिफ़ैक्स

en: Harare
hi: हरारे

en: Harbin
hi: हार्बिन

en: Havana
hi: हवाना

en: Helsinki
hi: हेलसिंकी

en: Hermosillo
hi: हरमेसिओ

en: Ho Chi Minh
hi: हो ची मिन्ह

en: Hobart
hi: होबार्ट

en: Hong Kong
hi: हॉंगकॉंग

en: Honolulu
hi: होनोलूलू

en: Hovd
hi: होव्ड

en: Indian
hi: भारतीय

en: Indiana
hi: इंडियाना

en: Indianapolis
hi: इंडियानापोलिस

en: Inuvik
hi: इनुविक

en: Iqaluit
hi: इकालुइत

en: Irkutsk
hi: इर्कुटस्क

en: Isle of Man
hi: आइल ऑफ़ मैन

en: Istanbul
hi: इस्तांबूल

en: Jakarta
hi: जकार्ता

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Jan Mayen
hi: जन मायेन

en: Jayapura
hi: जयापुरा

en: Jersey
hi: जर्सी

en: Jerusalem
hi: जेरुसलेम

en: Johannesburg
hi: जोहांसबर्ग

en: Johnston
hi: जोंस्टन

en: Jujuy
hi: जूजुइ

en: Juneau
hi: जुनौ

en: Kabul
hi: काबुल

en: Kaliningrad
hi: कैलिनिनग्राद

en: Kamchatka
hi: कमचटका

en: Kampala
hi: कंपाला

en: Karachi
hi: कराची

en: Kashgar
hi: काश्गर

en: Katmandu
hi: काठमांडू

en: Kentucky
hi: केंटकी

en: Kerguelen
hi: कर्र्ग्यूलेन

en: Khartoum
hi: खार्टूम

en: Kiev
hi: कीव

en: Kigali
hi: किगाली

en: Kinshasa
hi: किंशासा

en: Kiritimati
hi: किरितीमती

en: Knox
hi: नॉक्स

en: Knox IN
hi: क्नोक्स इन

en: Kolkata
hi: कोलकाता

en: Kosrae
hi: कोसराए

en: Krasnoyarsk
hi: कार्सनोयार्क्स

en: Kuala Lumpur
hi: कुआला लम्पुर

en: Kuching
hi: कुचिंग

en: Kuwait
hi: कुवैत

en: Kwajalein
hi: क्वाजलीन

en: LHI
hi: एलएचआई

en: La Paz
hi: ला पाज़

en: La Rioja
hi: ला रिओहा

en: Lagos
hi: लागोस

en: Libreville
hi: लिब्रेविल

en: Lima
hi: लिमा

en: Lindeman
hi: लिंदेर्मन

en: Lisbon
hi: लिस्बन

en: Ljubljana
hi: लियूब्लियना

en: Lome
hi: लॉमे

en: London
hi: लंदन

en: Longyearbyen
hi: लोंगयेरब्येन

en: Lord Howe
hi: लार्ड होवे

en: Los Angeles
hi: लॉस एंजिल्स

en: Louisville
hi: लुइसविल

en: Luanda
hi: लुआंडा

en: Lubumbashi
hi: लुबुंबशी

en: Lusaka
hi: लुसाका

en: Luxembourg
hi: लक्ज़मबर्ग

en: Macao
hi: मकाओ

en: Macau
hi: मकाउ

en: Maceio
hi: मैसीओ

en: Madeira
hi: मैडिएरा

en: Madrid
hi: मैड्रिड

en: Magadan
hi: मागादान

en: Mahe
hi: माहे

en: Majuro
hi: माजुरो

en: Makassar
hi: मकस्सर

en: Malabo
hi: मलाबो

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Malta
hi: माल्टा

en: Managua
hi: मनागुआ

en: Manaus
hi: मनौस

en: Manila
hi: मनिला

en: Maputo
hi: मैपुटो

en: Marengo
hi: मारेंगो

en: Mariehamn
hi: मरिएहम्न

en: Marigot
hi: मरिगोत

en: Marquesas
hi: मार्केसस

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Maseru
hi: मेसेरू

en: Mawson
hi: मॉसन

en: Mayotte
hi: मायट

en: Mazatlan
hi: मेज़त्लान

en: Mbabane
hi: म्बाबने

en: McMurdo
hi: मैक्मुर्डो

en: Melbourne
hi: मेलबोर्न

en: Mendoza
hi: मेंडोज़ा

en: Menominee
hi: मेनोमिनी

en: Merida
hi: मेरिडा

en: Mexico City
hi: मेक्सिको सिटी

en: Midway
hi: मिडवे

en: Minsk
hi: मिंस्क

en: Miquelon
hi: मिकेलॉन

en: Mogadishu
hi: मोगादिशू

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Moncton
hi: मॉन्कटन

en: Monrovia
hi: मोन्रोविया

en: Monterrey
hi: मॉन्टेरी

en: Montevideo
hi: मोंटेवीडियो

en: Monticello
hi: मोंटिसेलो

en: Montreal
hi: मोंट्रियल

en: Montserrat
hi: मोंटेसेराट

en: Moscow
hi: मास्को

en: Muscat
hi: मस्कट

en: NSW
hi: एनएसडब्ल्यू

en: Nairobi
hi: नैरोबी

en: Nassau
hi: नासाउ

en: Nauru
hi: नाउरू

en: Ndjamena
hi: जामेना

en: New Salem
hi: नई सलेम

en: New York
hi: न्यू यार्क

en: Niamey
hi: नियामे

en: Nicosia
hi: निकोसिया

en: Nipigon
hi: निपिगन

en: Niue
hi: न्यू

en: Nome
hi: नोम

en: Norfolk
hi: नॉर्फ़क

en: Noronha
hi: नोरोन्हा

en: North
hi: उत्तर

en: North Dakota
hi: नार्थ डेकोटा

en: Nouakchott
hi: नौआकशॉट

en: Noumea
hi: न्यूमिआ

en: Novosibirsk
hi: नोवोसिबिर्स्क

en: Omsk
hi: ओम्स्क

en: Oral
hi: ओरल

en: Oslo
hi: ओस्लो

en: Ouagadougou
hi: उआगडूगू

en: Pacific
hi: पैसिफिक

en: Pago Pago
hi: पोन्गो पोन्गो

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Palmer
hi: पामर

en: Panama
hi: पनामा

en: Pangnirtung
hi: पंग्निरतुर्ग

en: Paramaribo
hi: पेरामरिबो

en: Paris
hi: पेरिस

en: Perth
hi: पर्थ

en: Petersburg
hi: पीटर्सबर्ग

en: Phnom Penh
hi: फ्नोम पेन्ह

en: Phoenix
hi: फ़ीनिक्स

en: Pitcairn
hi: पिटकैरन

en: Podgorica
hi: पॉडगोरिका

en: Ponape
hi: पोनेप

en: Pontianak
hi: पोंतियानक

en: Port Moresby
hi: पोर्ट मोर्सबी

en: Port of Spain
hi: पोर्ट ऑफ स्पेन

en: Port-au-Prince
hi: पोर्ट-औ-प्रिंस

en: Porto Acre
hi: पोर्टो एकड़

en: Porto Velho
hi: पोर्टो वेल्हो

en: Porto-Novo
hi: पोर्टो-नोवो

en: Prague
hi: प्राग

en: Puerto Rico
hi: पोर्टो रीको

en: Pyongyang
hi: प्योंगयांग

en: Qatar
hi: क़तर

en: Queensland
hi: क्वींसलैंड

en: Qyzylorda
hi: क्य्ज्यलोर्दा

en: Rainy River
hi: रैनी रिवर

en: Rangoon
hi: रंगून

en: Rankin Inlet
hi: रैनकिन इनलेट

en: Rarotonga
hi: रारोटोंगा

en: Recife
hi: रेसिफ़

en: Regina
hi: रेजिना

en: Resolute
hi: रेसोलुट

en: Reunion
hi: रीयूनियन

en: Reykjavik
hi: रेक्जाविक

en: Riga
hi: रिगा

en: Rio Branco
hi: रियो ब्रैंको

en: Rio Gallegos
hi: रियो गॅलेगोस

en: Riyadh
hi: रियाध

en: Rome
hi: रोम

en: Rosario
hi: रोसरिओ

en: Rothera
hi: रोथेरा

en: Saigon
hi: साइगॉन

en: Saipan
hi: सैपान

en: Sakhalin
hi: सखालिन

en: Samara
hi: सामरा

en: Samarkand
hi: समरक़ंद

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Juan
hi: सैन हुआन

en: San Luis
hi: सान लुइस

en: San Marino
hi: सैन मारिनो

en: Santiago
hi: सेंटिआगो

en: Santo Domingo
hi: सेंटो डोमिंगो

en: Sao Paulo
hi: साउ पाउलो

en: Sao Tome
hi: साओ टोम

en: Sarajevo
hi: साराजेवो

en: Scoresbysund
hi: स्कोर्सबायसंड

en: Seoul
hi: सियोल

en: Shanghai
hi: शंघाई

en: Shiprock
hi: शिप्रोक

en: Simferopol
hi: सींफेरोपॉल

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Skopje
hi: स्कोप्जे

en: Sofia
hi: सोफ़िया

en: South
hi: दक्षिण

en: South Georgia
hi: दक्षिण जॉर्जिया

en: South Pole
hi: दक्षिण ध्रुव

en: St Barthelemy
hi: सेंट बार्थेलेमी

en: St Helena
hi: सेंट हेलेना

en: St Johns
hi: सेंट जॉन्स

en: St Kitts
hi: सेंट किट्स

en: St Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: St Thomas
hi: सेंट थॉमस

en: St Vincent
hi: सेंट विंसेंट

en: Stanley
hi: स्टेनली

en: Stockholm
hi: स्टॉकहोम

en: Swift Current
hi: स्विफ्ट कर्रेंट

en: Sydney
hi: सिडनी

en: Syowa
hi: स्योवा

en: Tahiti
hi: टाहिटि

en: Taipei
hi: तायपेई

en: Tallinn
hi: टॅलिन

en: Tarawa
hi: टॅरवा

en: Tashkent
hi: ताशकंद

en: Tasmania
hi: तस्मानिया

en: Tbilisi
hi: त्बिलिसी

en: Tegucigalpa
hi: तेगुसिगल्पा

en: Tehran
hi: तेहरान

en: Tel Aviv
hi: तेल अवीव

en: Tell City
hi: टेल सिटी

en: Thimbu
hi: थिम्बू

en: Thimphu
hi: थिम्फू

en: Thule
hi: थुले

en: Thunder Bay
hi: थंडर बे

en: Tijuana
hi: टिजुआना

en: Timbuktu
hi: टिंबकटु

en: Tirane
hi: टिराना

en: Tiraspol
hi: टिरॅस्पोल

en: Tokyo
hi: टोक्यो

en: Tongatapu
hi: टोंगाटापू

en: Toronto
hi: टोरंटो

en: Tortola
hi: र्टोटोला

en: Tripoli
hi: त्रिपोली

en: Truk
hi: ट्रुक

en: Tucuman
hi: टुकूमैन

en: Tunis
hi: ट्यूनिस

en: UCT
hi: युसीटी

en: UTC
hi: यूटीसी

en: Ujung Pandang
hi: उजुंग पन्दंग

en: Ulaanbaatar
hi: उलानबाटार

en: Ulan Bator
hi: उलन बटोर

en: Universal
hi: यूनिवर्सल

en: Urumqi
hi: उरुमकी

en: Ushuaia
hi: उसुआइया

en: Uzhgorod
hi: अज़गोर्ड

en: Vaduz
hi: वडूज़

en: Vancouver
hi: वैंकोवर

en: Vatican
hi: वेटिकन

en: Vevay
hi: विवेय

en: Victoria
hi: विक्टोरिया

en: Vienna
hi: विएना

en: Vientiane
hi: वियंटियाने

en: Vilnius
hi: विल्नीयस

en: Vincennes
hi: विंसेनेस

en: Virgin
hi: वर्जिन

en: Vladivostok
hi: व्लादिवोस्तोक

en: Volgograd
hi: वोल्गोग्रॅड

en: Vostok
hi: वोस्तोक

en: Wake
hi: वेक

en: Wallis
hi: वालिस

en: Warsaw
hi: वॉर्सा

en: West
hi: पश्चिम

en: Whitehorse
hi: व्हाइटहॉर्स

en: Winamac
hi: विनामक

en: Windhoek
hi: विंडहोक

en: Winnipeg
hi: विन्निपेग

en: Yakutat
hi: याकुतात

en: Yakutsk
hi: याकुत्स्क

en: Yancowinna
hi: यांकोविन्ना

en: Yap
hi: यॅप

en: Yekaterinburg
hi: येकाटरिंगबर्ग

en: Yellowknife
hi: येलोनाइफ़

en: Yerevan
hi: येरेवन

en: Zagreb
hi: ज़ाग्रेब

en: Zaporozhye
hi: ज़पॉरोज़े

en: Zulu
hi: ज़ुलु

en: Zurich
hi: ज़्यूरिख
