Development (4.4.x) - en to da translation catalogue (1679 entries)

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
da: "caller_get_posts" er forældet. Brug "ignore_sticky_posts" i stedet.

en: #%d (no title)
da: #%d (ingen titel)

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
da: %1$s %2$s %3$s-kategorifeed

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
da: %1$s %2$s %3$s Kommentarfeed

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
da: %1$s %2$s %3$s-tagfeed

en: %1$s %2$s Comments Feed
da: %1$s %2$s Kommentarfeed

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
da: %1$s %2$s feed for indl&#230;g af %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
da: %1$s %2$s S&#248;geresultater for &#8220;%3$s&#8221;-feed

en: %1$s (since %2$s; %3$s)
da: %1$s (siden %2$s; %3$s)

en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
da: %1$s (siden %2$s; intet alternativ)

en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
da: %1$s (siden %2$s; brug %3$s i stedet)

en: %1$s - Comments on %2$s
da: %1$s - Kommentarer på %2$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
da[0]: %1$s kommentar<span class="screen-reader-text"> til %2$s</span>
da[1]: %1$s kommentarer<span class="screen-reader-text"> til %2$s</span>

en: %1$s [Autosave]
da: %1$s [Autogem]

en: %1$s [Current Revision]
da: %1$s [Nuværende udgave]

en: %1$s and %2$s.
da: %1$s og %2$s.

en: %1$s at %2$s
da: %1$s kl. %2$s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
da: %1$s har v&#230;ret <strong>for&#230;ldet</strong> siden version %2$s, og der er ingen alternativer.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
da: %1$s har v&#230;ret <strong>for&#230;ldet</strong> siden version %2$s! Brug %3$s i stedet.

en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
da: %1$s er deprecated. Brug %2$s i stedet for.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
da: %1$s er med stolthed drevet af %2$s

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
da[0]: %1$s svar til %2$s
da[1]: %1$s svar til %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
da: %1$s er kaldt <strong>forkert</strong>. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
da: %1$s blev kaldt med en parameter der er blevet <strong>udfaset</strong> siden version %2$s uden noget alternativ.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
da: %1$s blev kaldt med et argument der har været <strong>udfaset</strong> siden version %2$s! %3$s

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
da: %1$s. Menupunkt %2$d af %3$d.

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
da: %1$s. Underpunkt nummer %2$d under %3$s.

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
da[0]: %d Plugin-opdatering
da[1]: %d Plugin-opdateringer

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
da[0]: %d Temaopdatering
da[1]: %d Temaopdateringer

en: %d WordPress Update
da: %d WordPress opdatering

en: %d queries. %s seconds.
da: %d forespørgsler. %s sekunder.

en: %d selected
da: %d valgt

en: %s (Invalid)
da: %s (ugyldigt)

en: %s (Pending)
da: %s (Afventer)

en: %s <span class="says">says:</span>
da: %s <span class="says">siger:</span>

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
da[0]: %s <span class="screen-reader-text">Kommentar</span>
da[1]: %s <span class="screen-reader-text">Kommentarer</span>

en: %s Comment | %s Comments
da[0]: %s kommentar
da[1]: %s kommentarer

en: %s and %s
da: %s og %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
da[0]: %s kommentar afventer godkendelse
da[1]: %s kommentarer afventer godkendelse

en: %s day | %s days
da[0]: %s dag
da[1]: %s dage

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
da: %s overstiger den maksimale uploadstørrelse for multi-fil uploader, når den benyttes i din browser.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
da: %s overstiger den maksimale upload-størrelse for dette websted.

en: %s hour | %s hours
da[0]: %s time
da[1]: %s timer

en: %s is a protected WP option and may not be modified
da: %s er en beskyttet WP-indstilling, som ikke m&#229; &#230;ndres

en: %s is your new username
da: %s er dit nye brugernavn

en: %s min | %s mins
da[0]: %s minut
da[1]: %s minutter

en: %s month | %s months
da[0]: %s måned
da[1]: %s måneder

en: %s must set a database connection for use with escaping.
da: %s skal opsætte en databaseforbindelse for at bruge escaping.

en: %s topic | %s topics
da[0]: %s emne
da[1]: %s emner

en: %s update failed
da: Opdatering af %s mislykkedes

en: %s updated!
da: %s opdateret!

en: %s week | %s weeks
da[0]: %s uge
da[1]: %s uger

en: %s year | %s years
da[0]: %s år
da[1]: %s år

en: %s, and %s
da: %s og %s

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
da: &#8220;%s&#8221; kunne ikke uploades.

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
da: &#8592;  Annuler lydafspillingsliste

en: &#8592; Cancel Gallery
da: &#8592; Fortryd galleri

en: &#8592; Cancel Video Playlist
da: &#8592; Annuller videoafspilningsliste

en: &#8592; Return to library
da: &#8592; Tilbage til biblioteket

en: &laquo; Back
da: &laquo; Tilbage

en: &laquo; Older Comments
da: &laquo; Ældre kommentarer

en: &laquo; Previous
da: &laquo; Tidligere

en: &laquo; Previous Page
da: &laquo; Forrige side

en: &larr; Back to %s
da: &larr; Tilbage til %s

en: &lt; Prev
da: &lt; Tidligere

en: &mdash; Select &mdash;
da: &mdash; Vælg &mdash;

en: (Edit)
da: (Rediger)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
da: (Skal være mindst 4 tegn og kun bogstaver og tal.)

en: (This message was added in version %s.)
da: (Denne meddelelse blev tilføjet i version %s).

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
da: (WordPress kunne ikke etablere en sikker forbindelse til WordPress.org. Kontakt venligst den serveransvarlige.)

en: (more&hellip;)
da: (mere&hellip;)

en: (no title)
da: (ingen titel)

en: (required)
da: (påkrævet)

en: 1 Comment
da: 1 kommentar

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
da: 1 kommentar<span class="screen-reader-text"> til %s</span>

en: <a href="%1$s" aria-label="Logged in as %2$s. Edit your profile.">Logged in as %2$s</a>. <a href="%3$s">Log out?</a>
da: <a href="%1$s" aria-label="Logget ind som %2$s. Redigér din profil.">Logget ind som %2$s</a>. <a href="%3$s">Log ud?</a>

en: <a href="%1$s">%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
da: <a href="%1$s">%2$s</a> er dit nye websted. <a href="%3$s">Log ind</a> som &#8220;%4$s&#8221; med din valgte adgangskode.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
da: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> af kommentarer til dette indl&#230;g.

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
da: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">siger:</span>

en: <span>Active:</span> %s
da: <span>Aktiv:</span> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
da: <strong>Der er værdier i konflikt for konstanterne VHOST og SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> Værdien for SUBDOMAIN_INSTALL antages at være din indstilling for subdomæneopsætning.

en: <strong>Could not find site %1$s.</strong> Searched for table %2$s in database %3$s. Is that right?
da: <strong>Kunne ikke finde webstedet %1$s.</strong> Søgte efter tabellen %2$s i databasen %3$s. Er dette korrekt?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted %s. You really should look at your database now.
da: <strong>Database-tabeller mangler.</strong> Dette betyder, at MySQL ikke kører, at WordPress ikke blev installeret korrekt, eller at %s er blevet slettet. Du bør tilse din database omgående.

en: <strong>ERROR</strong>: %1$s in %2$s can only contain numbers, letters, and underscores.
da: <strong>FEJL</strong>: %1$s i %2$s må kun indeholde tal, bogstaver og understregningstegn.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
da: <strong>FEJL</strong>: Cookies er blokeret på grund af uventet output. For hjælp, se venligst <a href="%1$s">denne dokumentation</a> eller prøv <a href="%2$s">support-forummet</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
da: <strong>FEJL</strong>: Cookies er blokeret eller understøttes ikke af din browser. Du skal <a href="%s">aktivere cookies</a> for at bruge WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
da: <strong>FEJL</strong>: Kunne ikke registrere dig &hellip; kontakt venligst <a href="mailto:%s">webmasteren</a>!

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or email address.
da: <strong>FEJL</strong>: Indtast et brugernavn eller en e-mailadresse.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or email.
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldigt brugernavn eller e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldigt brugernavn eller forkert adgangskode

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username.
da: <strong>FEJL</strong>: Ugyldigt brugernavn.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
da: <strong>FEJL</strong>: Skriv venligst et brugernavn.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
da: <strong>FEJL</strong>: Indtast venligst din e-mailadresse.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
da: <strong>FEJL</strong>: Webstedets URL er allerede taget.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
da: <strong>FEJL</strong>: Beklager, dette brugernavn er ikke tilladt.

en: <strong>ERROR</strong>: The comment could not be saved. Please try again later.
da: <strong>FEJL</strong>: Kommentaren kunne ikke gemmes. Prøv venligst igen senere.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
da: <strong>FEJL</strong>: E-mailadressen er ikke korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
da: <strong>FEJL</strong>: Adgangskodefeltet er tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username %s is incorrect.
da: <strong>FEJL</strong>: Adgangskoden, du indtastede for brugernavnet %s, er forkert.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
da: <strong>FEJL</strong>: Brugernavnsfeltet  er tomt.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
da: <strong>FEJL</strong>: Der er ingen bruger registreret med den e-mailadresse

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
da: <strong>FEJL</strong>: E-mailadressen er allerede registreret, v&#230;lg venligst en anden.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
da: <strong>FEJL</strong>: Brugernavnet er optaget. Vælg venligst et andet.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette brugernavn er ugyldigt, da der bruges tegn, der ikke er tilladte. Indtast venligst et gyldigt brugernavn.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
da: <strong>FEJL</strong>: WordPress %1$s kræver MySQL %2$s eller nyere

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
da: <strong>FEJL</strong>: Din konto er markeret som en spammer.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
da: <strong>FEJL</strong>: du skal venligst indtaste en gyldig e-mailadresse.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
da: <strong>FEJL</strong>: udfyld de krævede felter (navn, e-mail).

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
da: <strong>FEJL</strong>: Husk at skrive en kommentar.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
da: <strong>FEJL</strong>: Der opstod et problem under oprettelsen af webstedet.

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
da: <strong>RSS-fejl</strong>: %s

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
da: <strong>Du har nu opdateret WordPress!</strong> Log venligst ind igen for at se hvad der er nyt.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
da: En kalender med dit websteds indlæg.

en: A cloud of your most used tags.
da: De mest bruge tags i sky-format.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
da: En liste med dit websteds sider.

en: A list or dropdown of categories.
da: En liste eller dropdown med kategorier.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
da: Et månedligt arkiv over dit websteds indlæg.

en: A name is required for this term
da: Et navn er p&#229;kr&#230;vet for denne term

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
da: En ny kommentar til dit indlæg "%s" afventer din godkendelse

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
da: Et nyt pingback til dit indlæg "%s" afventer din godkendelse

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
da: Et nyt trackback til dit indlæg "%s" afventer din godkendelse

en: A search form for your site.
da: En søgeformular til dit websted.

en: A static page
da: En statisk side

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
da: En term med navnet og korttitlen findes allerede i denne taksonomi.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
da: En term med det angivne navn findes allerede med denne forælder.

en: A valid URL was not provided.
da: Den anførte URL er ugyldig.

en: A valid email address is required
da: En gyldig e-mailadresse er påkrævet

en: About WordPress
da: Om WordPress

en: Action
da: Handling

en: Activate
da: Aktiver

en: Activation Key Required
da: Aktiveringsnøgle påkrævet

en: Activation Key:
da: Aktiveringsnøgle:

en: Active theme
da: Aktivt tema

en: Add Audio Source
da: Tilføj lydkilde

en: Add Items
da: Tilføj punkter

en: Add Link
da: Tilføj link

en: Add Media
da: Tilføj medier

en: Add Menu Items
da: Tilføj menupunkter

en: Add New Category
da: Tilføj ny kategori

en: Add New Link Category
da: Tilføj ny linkkategori

en: Add New Page
da: Tilføj ny side

en: Add New Post
da: Tilføj nyt indlæg

en: Add New Tag
da: Tilføj nyt tag

en: Add Subtitles
da: Tilføj undertekst

en: Add Video Source
da: Tilføj videokilde

en: Add a Menu
da: Tilføj en menu

en: Add a Widget
da: Tilføj en Widget

en: Add a custom menu to your sidebar.
da: Tilføj en brugerdefineret menu til dit widget-område.

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
da: Tilføj alternative kilder for maksimal HTML5 afspillingskompatabilitet:

en: Add new header image
da: Tilføj nyt Header-billede

en: Add new image
da: Tilføj nyt billede

en: Add or remove menu items
da: Tilføj eller fjern menupunkter

en: Add or remove tags
da: Tilføj eller fjern tags

en: Add to Audio Playlist
da: Tilføj til lydafspillingsliste

en: Add to Dictionary
da: Tilføj til ordbog

en: Add to Gallery
da: Tilføj til Galleri

en: Add to Menu
da: Tilføj til menu

en: Add to Video Playlist
da: Tilføj til videoafspillingsliste

en: Add to audio playlist
da: Tilføj til afspillingsliste

en: Add to gallery
da: Tilføj til galleri

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
da: Tilføj til menu: %1$s (%2$s)

en: Add to video playlist
da: Tilføj til videoafspilningsliste

en: Additional items found: %d
da: Yderligere punkter fundet: %d

en: Additional shortcuts,
da: Yderligere genveje,

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Align
da: Justering

en: Align center
da: Centrer

en: Align left
da: Venstrestil

en: Align right
da: Højrestil

en: Alignment
da: Justering

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: All Link Categories
da: Alle Linkkategorier

en: All Pages
da: Alle sider

en: All Posts
da: Alle indlæg

en: All Tags
da: Alle Tags

en: All dates
da: Alle datoer

en: All media items
da: Alle medier

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles
da: Tillad link-notifikationer fra andre blogs (pingbacks og trackbacks) på nye artikler

en: Allow new users to sign up
da: Tillad nye brugere at tilmelde sig.

en: Allow people to post comments on new articles
da: Tillad folk at skrive kommentarer til nye indlæg

en: Allow search engines to index this site.
da: Tillad søgemaskiner at indeksere dette websted.

en: Allowed Files
da: Tilladte filer

en: Already Installed
da: Allerede installeret

en: Alt Text
da: Alt Tekst

en: Alternative Text
da: Alternativ tekst

en: Alternative source
da: Alternativ kilde

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
da: Et flertydigt navn på en term er brugt i en hierarkisk taksonomi. Brug venligst term ID i stedet.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
da: Der er opst&#229;et en fejl - feedet er sikkert nede. Pr&#248;v igen senere.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
da: Der er opstået en fejl. Genindlæs venligst siden og prøv igen.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
da: En fejl skete i forsøg på at tilføje dig til dette websted. Gå tilbage til <a href="%s">forsiden</a>.

en: An error occurred during the activation
da: Der skete en fejl under aktiveringen

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
da: Der opstod en fejl under overførslen. Prøv venligst igen senere.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
da: Der opstod en uventet fejl. Der er måske noget galt med WordPress.org eller denne servers konfiguration. Hvis fejlen fortsætter, så prøv <a href="https://wordpress.org/support/">support forummet</a>.

en: An unidentified error has occurred.
da: En ikke-genkendt fejl er opst&#229;et.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Apply
da: Anvend

en: Approve and Reply
da: Godkend og svar

en: Approve it: %s
da: Godkend den: %s

en: April
da: april

[ctx: April abbreviation]
en: Apr
da: apr

en: Arbitrary text or HTML.
da: Vilkårlig tekst eller HTML

en: Archives
da: Arkiver

en: Archives: %s
da: Arkiver: %s

en: Are you lost?
da: Er du faret vild?

en: Are you sure it exists?
da: Er du sikker på, at den eksisterer?

en: Are you sure that the database server is not under particularly heavy load?
da: Er du sikker på, at databaseserveren ikke er ekstraordinært hårdt belastet?

en: Are you sure that the database server is running?
da: Er du sikker på, at databaseserveren kører?

en: Are you sure that you have typed the correct hostname?
da: Er du sikker på, at du har skrevet det rigtige hostnavn?

en: Are you sure you have the correct username and password?
da: Er du sikker på, at du har det rigtige brugernavn og adgangskode?

en: Are you sure you want to do this?
da: Er du sikker p&#229;, at du vil g&#248;re dette?

en: Are you sure you want to edit this comment?
    The changes you made will be lost.
da: Er du sikker på, du vil redigere denne kommentar?
    Dine ændringer vil blive tabt.

en: Are you sure you want to install this plugin?
da: Er du sikker på, at du vil installere dette plugin?

en: Artist
da: Kunstner

en: As a browser icon
da: Som browserikon

en: As an app icon
da: Som app-ikon

en: Attachment Details
da: Detaljer for vedhæftning

en: Attachment Display Settings
da: Indstillinger for visning af vedhæftning

en: Attachment Page
da: Side for vedhæftning

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
da: Forsøgte at indstille billedkvaliteten udenfor det definerede område [1,100].

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
da: Forsøger at parse en shortcode uden gyldigt tilbagekald: %s

en: Audio
da: Lyd

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Lyd <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Lyd <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Details
da: Lyddetaljer

en: August
da: august

[ctx: August abbreviation]
en: Aug
da: aug

en: Author
da: Forfatter

en: Author is %s
da: Forfatter er %s

en: Author:
da: Forfatter:

en: Author: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
da: Forfatter: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
da: Forfatter: %s

en: Automatically add new top-level pages to this menu
da: Tilføj automatisk nye sider uden forældre til denne menu

en: Automatically add paragraphs
da: Tilføj afsnit automatisk

en: Autoplay
da: Afspil automatisk

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Background Attachment
da: Baggrundsvedhæftning

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Background Position
da: Baggrundsplacering

en: Background Repeat
da: Gentag baggrund

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Bitrate Mode
da: Bitrate-tilstand

en: Bold
da: Fed

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Border
da: Ramme

en: Border color
da: Kantfarve

en: Bottom
da: Bund

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
da: Er ikke tilgængelig pga. planlagt vedligeholdelse. Kom tilbage om et par minutter.

en: Bulk Select
da: Vælg flere

en: Bulleted list
da: Punktopstilling

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
da: Men, før du kan bruge dit nye brugernavn, skal du <strong>aktivere det</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
da: Men før du kan begynde at bruge dit websted, <strong>skal du aktivere det</strong>.

en: By %s
da: Af %s

en: By: %s
da: Af: %s

en: CSS Classes
da: CSS klasser

en: Calendar
da: Kalender

en: Can&#8217;t select database
da: Kan ikke vælge database

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Edit
da: Fortryd redigering

en: Cancel Selection
da: Annuller valg

[ctx: Cancel reordering menu items in Customizer]
en: Done
da: Færdig

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
da: Færdig

en: Cancel reply
da: Annuller svar

en: Cannot create a revision of a revision
da: Kan ikke oprette en ændring af en ændring

en: Cannot create a user with an empty login name.
da: Kan ikke oprette en bruger med tomt brugernavn.

en: Caption
da: Billedtekst

en: Caption this image&hellip;
da: Billedtekst til dette billede&hellip;

en: Captions/Subtitles
da: Billedtekster/Undertekster

en: Categories
da: Kategorier

en: Categories list
da: Kategoriliste

en: Categories list navigation
da: Navigation for kategorilister

en: Category: %s
da: Kategori: %s

en: Cell padding
da: Cellefyld

en: Cell spacing
da: Cellemellemrum

en: Cell type
da: Celletype

en: Change File
da: Ændr fil

en: Change Image
da: Ændre billede

en: Changes saved.
da: Ændringer er gemt.

en: Cheatin&#8217; uh?
da: Hey! Snyder du?

en: Check Spelling
da: Stavekontrol

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
da: Husk at kontrollere din junk- eller spammappe. Nogen gange havner e-mails der ved en fejltagelse.

en: Check your email for the confirmation link.
da: Tjek din e-mail for bekræftelseslinket.

en: Check your email for your new password.
da: Tjek din e-mail for din nye adgangskode.

en: Check your inbox at %s and click the link given.
da: Tjek din indbakke (%s) og klik på linket deri.

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Choose Image
da: Vælg billede

en: Choose from the most used tags
da: Vælg mellem de mest anvendte tags

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Results
da: Nulstil resultater

en: Clear formatting
da: Ryd formattering

en: Click here to cancel reply.
da: Klik her for at annullere svar.

en: Close
da: Luk

en: Close all open tags
da: Luk alle &#229;bne tags

en: Close blockquote tag
da: Luk blockquote tag

en: Close bold tag
da: Luk fed-tag

en: Close bulleted list tag
da: Luk tag til punktliste

en: Close code tag
da: Luk kode-tag

en: Close deleted text tag
da: Luk tag til slettet tekst

en: Close inserted text tag
da: Luk indsatte tekst-tag

en: Close italic tag
da: Luk kursiv-tag

en: Close list item tag
da: Luk tag til listepunkt

en: Close media panel
da: Luk mediepanel

en: Close numbered list tag
da: Luk tag til nummereret liste

en: Close reorder mode
da: Luk sorteringstilstand

en: Close sharing dialog
da: Luk delingsdialog

en: Close this window.
da: Luk dette vindue.

en: Close uploader
da: Luk uploader

en: Cmd + letter:
da: Cmd + bogstav:

en: Code
da: Kode

en: Collapse Sidebar
da: Minimer sidebar

en: Color
da: Farve

en: Colors
da: Farver

en: Column group
da: Kolonnegruppe

en: Columns
da: Kolonner

[ctx: Comma-separated list of replacement words in your language]
en: &#8217;tain&#8217;t,&#8217;twere,&#8217;twas,&#8217;tis,&#8217;twill,&#8217;til,&#8217;bout,&#8217;nuff,&#8217;round,&#8217;cause,&#8217;em
da: &#8217;s

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
da: ad,af,alle,alt,anden,andet,at,blev,blive,bliver,da,de,dem,den,denne,der,det,dette,dog,efter,eller,en,end,er,et,for,fra,her,hos,hvad,hvis,hvor,i,ind,jo,med,men,mod,ned,noget,nogle,nu,når,og,også,om,op,over,på,som,sådan,til,ud,under,var,vil,ville,være,været,www

[ctx: Comma-separated list of words to texturize in your language]
en: 'tain't,'twere,'twas,'tis,'twill,'til,'bout,'nuff,'round,'cause,'em
da: 's

en: Comment author name and email are required
da: Kommentarskriveren skal udfylde navn og e-mail

en: Comment on %1$s by %2$s
da: Kommentar til %1$s af %2$s

en: Comment: %s
da: Kommentar: %s

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments (%s)
da: Kommentarer (%s)

en: Comments (RSS)
da: Kommentarer (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
da: Kommentar-<abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Comments Feed
da: Kommentarfeed

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
da: Kommentarer lukket<span class="screen-reader-text"> til %s</span>

en: Comments are closed.
da: Der er lukket for kommentarer.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
da: Kommentarer til %1$s ved s&#248;gning p&#229; %2$s

en: Comments for %s
da: Kommentarer til %s

en: Comments navigation
da: Kommentarnavigation

en: Comments on %s
da: Kommentarer til %s

en: Comments on: %s
da: Kommentarer til: %s

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
da: 'Conditional query tags' virker ikke før en 'query' sættes i gang. Før det vil de tolkes som falske.

en: Confirm new password
da: Bekræft ny adgangskode

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
da: Tillykke! Dit nye websted, %s, er næsten på plads.

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
da: Forbindelse tabt eller serveren er optaget. Prøv venligst igen senere.

en: Constrain proportions
da: Lås proportioner

en: Content
da: Indhold

en: Content, title, and excerpt are empty.
da: Indhold, titel og uddrag er tomme.

en: Content:
da: Indhold:

en: Continue reading %s
da: Læs resten af %s

en: Cookie nonce is invalid
da: Cookie-nonce er ugyldig

en: Copy
da: Kopier

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
da: Kopiér og indsæt denne URL på dit websted for at indsætte (indlejre)

en: Copy and paste this code into your site to embed
da: Kopiér og indsæt denne kode på dit websted for at indsætte (indlejre)

en: Copy table row
da: Kopier tabelrække

en: Could not calculate resized image dimensions
da: Kunne ikke beregne det skalerede billedes dimensioner

en: Could not create site.
da: Kunne ikke oprette websted.

en: Could not create user
da: Bruger kunne ikke oprettes

en: Could not find the specified string.
da: Kunne ikke finde den angivne streng.

en: Could not insert post into the database
da: Kunne ikke inds&#230;tte indl&#230;gget i databasen

en: Could not insert term into the database
da: Kunne ikke inds&#230;tte termen i databasen

en: Could not insert term relationship into the database
da: Kunne ikke indsætte termforhold i databasen

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
da: Kunne ikke hente billedet til forhåndsvisning. Genindlæs venligst siden og prøv igen.

en: Could not open handle for fopen() to %s
da: Kunne ikke åbne handle for fopen() til %s

en: Could not read image size.
da: Kunne ikke læse billedstørrelse.

en: Could not save password reset key to database.
da: Kunne ikke gemme nulstillingsnøgle for adgangskode i databasen.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
da: Kunne ikke sættes som thumbnail. Prøv en anden vedhæftning.

en: Could not split shared term.
da: Kunne ikke opdele den delte term.

en: Could not update comment status
da: Kunne ikke opdatere kommentarstatus

en: Could not update post in the database
da: Kunne ikke opdatere indl&#230;gget i databasen

en: Could not write file %1$s (%2$s)
da: Kunne ikke skrive filen %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
da: Kunne ikke gemme filen %s

en: Create Audio Playlist
da: Opret en lydafspilningsliste

en: Create Gallery
da: Opret galleri

en: Create Menu
da: Opret menu

en: Create Site
da: Opret websted

en: Create Video Playlist
da: Opret videoafspilningsliste

en: Create a Configuration File
da: Opret en konfigurationsfil

en: Create a new gallery
da: Opret nyt galleri

en: Create a new playlist
da: Opret en ny afspilningsliste

en: Create a new video playlist
da: Opret en ny videoafspilningsliste

en: Crop Image
da: Beskær billede

en: Crop thumbnail to exact dimensions
da: Beskær miniature til nøjagtige dimensioner

en: Crop your image
da: Beskær dit billede

en: Cropping&hellip;
da: Beskærer&hellip;

en: Ctrl + Alt + letter:
da: Ctrl + Alt + bogstav:

en: Ctrl + letter:
da: Ctrl + bogstav:

en: Current Color
da: Aktuel farve

en: Current header
da: Nuværende header

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
da[0]: Der er i øjeblikket %s kommentar, der venter på godkendelse. Gå til bedømmelsessiden:
da[1]: Der er i øjeblikket %s kommentarer, der venter på godkendelse. Gå til bedømmelsessiden:

en: Custom Link
da: Eget link

en: Custom Links
da: Brugerdefinerede links

en: Custom Menu
da: Brugerdefineret menu

en: Custom Size
da: Tilpasset størrelse

en: Custom URL
da: Tilpasset URL

en: Custom color
da: Brugerdefineret farve

en: Customize
da: Tilpas

en: Customize: %s
da: Tilpas: %s

en: Customizer
da: Tilpasser

en: Customizing
da: Tilpasser

en: Customizing &#9656; %s
da: Tilpasser &#9656; %s

en: Cut
da: Klip

en: Cut table row
da: Klip tabelrække

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: Database Error
da: Databasefejl

en: Date Format
da: Datoformat

en: Day: %s
da: Dag: %s

en: December
da: december

[ctx: December abbreviation]
en: Dec
da: dec

en: Decrease indent
da: Formindsk indrykning

en: Default
da: Standard

en: Default shortcuts,
da: Standardgenveje,

en: Delete Menu
da: Slet menu

en: Delete Permanently
da: Slet permanent

en: Delete Selected
da: Slet valgte

en: Delete column
da: Slet kolonne

en: Delete it: %s
da: Slet den: %s

en: Delete row
da: Slet række

en: Delete table
da: Slet tabel

en: Deleted text (strikethrough)
da: Slettet tekst (gennemstreget)

en: Describe this audio file&hellip;
da: Beskriv denne lydfil&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
da: Beskriv denne mediefil&hellip;

en: Describe this video&hellip;
da: Beskriv denne video&hellip;

en: Description
da: Beskrivelse

en: Deselect
da: Fravælg

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
da: Mappen, der skal bruges til fil-streaming, eksisterer ikke eller også kan der ikke skrives til den.

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

en: Dismiss
da: Afvis

en: Dismiss Errors
da: Afvis fejl

en: Dismiss this notice.
da: Afvis denne meddelelse.

en: Display Header Text
da: Vis tekst i header

en: Display Settings
da: Visningsindstillinger

en: Display as dropdown
da: Vis som dropdown

en: Display item author if available?
da: Vis forfatter hvis tilgængelig?

en: Display item content?
da: Vis indhold?

en: Display item date?
da: Vis dato?

en: Display post date?
da: Vis indlægsdato?

en: Distraction-free writing mode
da: Distraktionsfri skrivetilstand

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
da: Afregistrer ikke scriptet %1$s i administrationspanelet. For at ramme frontend-temaet, så brug %2$s hook'et.

en: Do not pass style tags to wp_add_inline_style().
da: Brug ikke style-tags i wp_add_inline_style().

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
da: Vil du virkelig <a href='%s'>logge ud</a>?

en: Document properties
da: Dokumentegenskaber

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
da: Har brugeren %1$s tilladelse til at bruge databasen %2$s?

en: Done
da: Færdig

en: Download File
da: Download fil

en: Download Video
da: Download video

en: Draft
da: Kladde

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Kladde <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Kladder <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder media files.
da: Træk og slip for at sortere mediefiler.

en: Drag and drop to reorder tracks.
da: Træk og slip for at sortere numre.

en: Drag and drop to reorder videos.
da: Træk og slip for at sortere videoer.

en: Drop files anywhere to upload
da: Træk filer hertil for at uploade

en: Drop files to upload
da: Træk filer for at uploade

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
da: Gentaget kommentar fundet; det ser ud som om, at du allerede har sagt det!

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
da: FEJL: Temaets mappe er enten tom eller ikke oprettet. Check venligst din installation.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
da: FEJL: Dette er ikke en gyldig feed-skabelon.

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Audio Playlist
da: Rediger lydafspillingsliste

en: Edit Category
da: Rediger kategori

en: Edit Gallery
da: Rediger galleri

en: Edit Image
da: Rediger billede

en: Edit Link Category
da: Rediger linkkategori

en: Edit Media
da: Rediger medie

en: Edit My Profile
da: Rediger min profil

en: Edit Original
da: Rediger original

en: Edit Page
da: Rediger side

en: Edit Post
da: Rediger indlæg

en: Edit Selection
da: Rediger valg

en: Edit Site
da: Rediger websted

en: Edit Tag
da: Rediger tag

en: Edit This
da: Rediger

en: Edit Video Playlist
da: Rediger videoafspilningsliste

en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
da: Rediger Menupunkt: %1$s (%2$s)

en: Edit more details
da: Rediger flere detaljer

en: Edit next media item
da: Rediger næste medieelement

en: Edit previous media item
da: Rediger forrige medieelement

en: Editor menu (when enabled)
da: Editor menu (når den er aktiveret)

en: Editor toolbar
da: Editor værktøjslinje

en: Either there are no posts, or something went wrong.
da: Enten er der ingen indl&#230;g, eller ogs&#229; gik noget galt.

en: Elements path
da: Sti til elementer

en: Email
da: E-mail

en: Email&nbsp;Address:
da: E-mailadresse:

en: Email: %s
da: E-mail: %s

en: Embed
da: Indlejr

en: Embed Media Player
da: Indlejring af medieafspiller

en: Embed or Link
da: Indlejring eller link

en: Embedded WordPress Post
da: Indsat (indlejret) WordPress-indlæg

en: Empty Term
da: Tom term

en: Empty filename
da: Intet filnavn

en: Encoding
da: Kodning

en: Enter a description of the image
da: Lav en beskrivelse af billedet

en: Enter the RSS feed URL here:
da: Skriv URL til RSS- eller ATOM-feed her:

en: Enter the URL
da: Skriv URL:

en: Enter the URL of the image
da: Skriv URL til billedet

en: Enter the destination URL
da: Indtast URL'en på destinationen

en: Enter your new password below.
da: Indtast din nye adgangskode nedenfor.

en: Enter your password to view comments.
da: Indtast din adgangskode for at læse kommentarer.

en: Entries (RSS)
da: Indlæg (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
da: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> af indl&#230;g

en: Entries from any RSS or Atom feed.
da: Indlæg fra et RSS- eller Atom-feed.

en: Error establishing a database connection
da: Fejl ved etablering af databaseforbindelse

en: Error reconnecting to the database
da: Fejl i forsøg på at genoprette forbindelse til databasen

en: Error while saving the changes.
da: Fejl ved at gemme &#230;ndringer.

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Exclude:
da: Udeluk:

en: Expand Sidebar
da: Udvid sidebar

en: F j, Y
da: j. F Y

en: F j, Y g:i a
da: j. F Y H:i

en: F, Y
da: F Y

en: Failed to delete the page.
da: Kunne ikke slette siden.

en: Failed to write request to temporary file.
da: Kunne ikke skrive anmodning til midlertidig fil.

en: Featured Image
da: Fremhævet billede

en: February
da: februar

[ctx: February abbreviation]
en: Feb
da: feb

en: Feed for all posts filed under %s
da: Feed til alle indlæg i %s

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
da: Filen &#8220;%s&#8221; findes ikke?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
da: Filen &#8220;%s&#8221; er ikke et billede.

en: File canceled.
da: Fil annulleret.

en: File doesn&#8217;t exist?
da: Fil findes ikke?

en: File is not an image.
da: Filen er ikke et billede.

en: File name:
da: Filnavn:

en: File size:
da: Filstørrelse:

en: File type:
da: Filtype:

en: Filter by date
da: Filtrer efter dato

en: Filter by type
da: Filtrer efter type

en: Filter pages list
da: Filtrér sideliste

en: Filter posts list
da: Filtrér indlægsliste

en: Find and replace
da: Søg og erstat

en: First Post
da: Første indlæg

en: Fixed
da: Låst

en: Focus shortcuts:
da: Fokusgenveje:

en: Font Family
da: Skrifttype

en: Font Sizes
da: Skriftstørrelser

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
da: Af en eller anden m&#230;rkelig, men meget irriterende grund kunne indl&#230;gget ikke redigeres.

en: Fri
da: fre

en: Friday
da: fredag

en: Front page
da: Forside

en: Front page displays
da: Forside viser

en: Full Size
da: Fuld størrelse

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Gallery Settings
da: Indstillinger for galleri

en: General
da: Generelt

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
da: Få <em>et websted mere</em> på %s i løbet af ingen tid

en: Get New Password
da: F&#229; ny adgangskode

en: Get your own %s account in seconds
da: Få din egen %s-konto på få sekunder

en: Gimme a site!
da: Gi' mig et websted!

en: Give the feed a title (optional):
da: Giv feedet en titel (valgfri):

en: Go Fullscreen
da: Aktiver fuldskærmsvisning

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
da: Hej, administrator! Du tillader i øjeblikket registreringer til &#8220;%s&#8221;. For at ændre eller deaktivere registreringer, skal du gå til <a href="%s">Indstillinger</a>.

en: Grid View
da: Gittervisning

en: HTML Embed
da: HTML-indlejring

[ctx: HTML tag]
en: Address
da: Adresse

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
da: Præformateret

en: HTTP error.
da: HTTP-fejl

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
da: Har du indtastet din e-mail korrekt? Du har indtastet %s, hvis det er forkert, vil du ikke modtage din e-mail.

en: Header Image
da: Header billede

en: Header Text Color
da: Header tekstfarve

en: Header cell
da: Header celle

en: Heading 1
da: Overskrift 1

en: Heading 2
da: Overskrift 2

en: Heading 3
da: Overskrift 3

en: Heading 4
da: Overskrift 4

en: Heading 5
da: Overskrift 5

en: Heading 6
da: Overskrift 6

en: Height
da: Højde

en: Help
da: Hjælp

en: Hex Value
da: Hex værdi

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
da: Hej ###USERNAME###,
    
    Denne besked bekræfter, at din e-mailadresse blev ændret på ###SITENAME###.
    
    Hvis du ikke ændrede din e-mailadresse, så kontakt venligst administratoren på
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Denne besked er blevet sendt til ###EMAIL###
    
    Med venlig hilsen,
    Alle os hos ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
da: Hej ###USERNAME###,
    
    Denne besked bekræfter, at din adgangskode blev ændret på ###SITENAME###.
    
    Hvis du ikke ændrede din adgangskode, så kontakt venligst administratoren på
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Denne besked er blevet sendt til ###EMAIL###
    
    Med venlig hilsen,
    Alle os hos ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hide
da: Skjul

en: Hide header image
da: Skjul Header-billede

en: Hide image
da: Skjul billede

en: Hide password
da: Skjul adgangskode

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
da: Tip: Denne adgangskode bør være på mindst tolv tegn. For at gøre den stærkere kan du bruge store og små bogstaver, tal og symboler såsom ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Home
da: Forside

en: Horizontal line
da: Vandret linje

en: Horizontal space
da: Horisontal afstand

en: How many items would you like to display?
da: Hvor mange enheder vil du vise?

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
da: Hejsa USERNAME,
    
    Dit nye websted, SITE_NAME, er blevet opsat på:
    BLOG_URL
    
    Du kan logge ind på administratorkontoen med følgende informationer:
    
    Brugernavn: USERNAME
    Adgangskode: PASSWORD
    Log ind her: BLOG_URLwp-login.php
    
    Vi håber, du får glæde af dit nye websted. Tak!
    
    --Holdet @ SITE_NAME

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
da: Hejsa USERNAME,
    
    Din nye konto er blevet opsat.
    
    Du kan logge ind med følgende informationer:
    Brugernavn: USERNAME
    Adgangskode: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Tak!
    
    --Holdet @ SITE_NAME

en: Howdy, %1$s
da: Hejsa, %1$s

en: IO error.
da: IO-fejl

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
da: Hvis det var en fejltagelse, skal du blot ignorere denne e-mail, så sker der ingenting.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
da: Hvis du er ejeren af dette netværk, så tjek venligst om MySql kører ordentligt og alle tabeller er uden fejl.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
da: Hvis du ikke aktiverer dit websted indenfor to dage, skal du tilmelde dig påny.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
da: Hvis du ikke aktiverer dit brugernavn inden to dage, skal du gennemføre tilmeldingen igen.

en: If you don&#8217;t know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
da: Hvis du ikke ved, hvordan man sætter en database op, bør du <strong>kontakte din udbyder</strong> Hvis alt andet mislykkes, kan du måske få hjælp i <a href="%s">WordPressʼ supportfora</a>.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
da: Hvis du endnu ikke har modtaget din e-mail, er der forskellige ting, du kan gøre:

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
da: Hvis du vil indsætte indhold fra Microsoft Word, kan du slå denne mulighed fra. Editoren vil automatisk formatere kopieret tekst fra Word.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
da: Hvis du ikke vil bruge et lækkert webstedsdomæne, så gem det til en ny bruger. Ellers skal du bare gå videre!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
da: Hvis du stadigvæk får denne besked, så tjek, at din database indeholder de følgende tabeller:

en: If you&#8217;re unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
da: Hvis du er usikker på, hvad disse ord betyder, bør du nok kontakte din udbyder. Hvis du stadigvæk har brug for hjælp, kan du altid besøge <a href="%s">WordPressʼ supportfora</a>.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
da: Hvis dit websted ikke vises, så kontakt venligst ejeren af dette netværk.

en: Image
da: Billede

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Billede <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Billeder <span class="count">(%s)</span>

en: Image CSS Class
da: Billede CSS klasse

en: Image Details
da: Billededetaljer

en: Image Editor Save Failed
da: Der skete en fejl; Billedredigeringen kunne ikke gemmes

en: Image Title Attribute
da: Billede titel attribut

en: Image URL
da: Billede-URL

en: Image crop failed.
da: Billedbeskæring mislykkedes.

en: Image default align
da: Standard billedjustering

en: Image default link type
da: Standard billede-link

en: Image default size
da: Standard billedstørrelse

en: Image description
da: Billedbeskrivelse

en: Image flip failed.
da: Billedspejlvending mislykkedes.

en: Image resize failed.
da: Ændring af billedets størrelse mislykkedes.

en: Image rotate failed.
da: Billedrotering mislykkedes.

en: Images
da: Billeder

en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
da: I %1$s, brug metoden %2$s, ikke funktionen %3$s. Se %4$s.

en: Incorrect username or password.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode.

en: Increase indent
da: Forøg indrykning

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
da: Indlejret værktøjslinje (når et billede, link eller eksempel er valgt)

en: Insert Media
da: Indsæt medier

en: Insert Page Break tag
da: Inds&#230;t Sideskift-tag

en: Insert Read More tag
da: Indsæt Læs mere tag

en: Insert audio playlist
da: Indsæt lydafspillingsliste

en: Insert column after
da: Indsæt kolonne efter

en: Insert column before
da: Indsæt kolonne før

en: Insert date/time
da: Indsæt dato/tid

en: Insert from URL
da: Indsæt fra URL

en: Insert gallery
da: Indsæt galleri

en: Insert image
da: Indsæt billede

en: Insert into page
da: Indsæt på siden

en: Insert into post
da: Indsæt i indlæg

en: Insert link
da: Inds&#230;t link

en: Insert row after
da: Indsæt række efter

en: Insert row before
da: Indsæt række før

en: Insert table
da: Indsæt tabel

en: Insert video
da: Indsæt video

en: Insert video playlist
da: Indsæt videoafspilningsliste

en: Insert/edit image
da: Indsæt/rediger billede

en: Insert/edit link
da: Indsæt/rediger link

en: Insert/edit video
da: Indsæt/rediger video

en: Inserted text
da: Indsat tekst

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
da: Utilstrækkelige argumenter gennemført ved denne XML-RPC metode.

en: Invalid Taxonomy
da: Ugyldig taksonomi

en: Invalid activation key.
da: Ugyldig aktiveringsnøgle

en: Invalid attachment ID.
da: Ugyldigt ID på vedhæftet fil.

en: Invalid author ID.
da: Ugyldigt forfatter-ID.

en: Invalid comment ID.
da: Ugyldigt kommentar-ID.

en: Invalid comment status.
da: Ugyldig kommentarstatus.

en: Invalid file type
da: Ugyldig filtype

en: Invalid key
da: Ugyldig tast

en: Invalid menu ID.
da: Ugyldigt menu-ID.

en: Invalid object ID
da: Ugyldigt objekt-ID

en: Invalid parameter(s): %s
da: En eller flere ugyldige parametre: %s

en: Invalid parameter.
da: Ugyldig parameter.

en: Invalid post ID.
da: Ugyldigt indlægs-ID.

en: Invalid post format
da: Ugyldigt indlægsformat

en: Invalid post type
da: Ugyldig indholdstype

en: Invalid post type.
da: Ugyldig indl&#230;gstype.

en: Invalid post.
da: Ugyldigt indlæg.

en: Invalid shortcode name: %s. Do not use spaces or reserved characters: & / < > [ ]
da: Ugyldigt navn på kortkode: %s. Brug ikke mellemrum eller reserverede tegn: & / < > [ ]

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
da: Ugyldigt navn på kortkode: Navnet er tomt.

en: Invalid taxonomy
da: Ugyldig taksonomi

en: Invalid taxonomy: %s.
da: Ugyldig taksonomi: %s.

en: Invalid term ID
da: Ugyldigt term-ID

en: Invalid user ID.
da: Ugyldigt bruger-ID.

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
da: Ugyldig værdi %1$s for %2$s. Værdien skal være mellem %3$s og %4$s.

en: Is there no link to us?
da: Er der ikke et link til os?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
da: Det ser ikke ud til, at der var noget her. Du kunne prøve at gå direkte til %s.

en: Italic
da: Kursiv

en: JSONP support is disabled on this site.
da: JSONP-understøttelse er deaktiveret på dette websted.

en: January
da: januar

[ctx: January abbreviation]
en: Jan
da: jan

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
da: JavaScript skal være aktiveret for at benytte denne funktion.

en: July
da: juli

[ctx: July abbreviation]
en: Jul
da: jul

en: June
da: juni

[ctx: June abbreviation]
en: Jun
da: jun

en: Just a username, please.
da: Bare et brugernavn, tak.

en: Justify
da: Lige margener

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Large
da: Stor

en: Large size image height
da: Stor størrelse billedehøjde

en: Large size image width
da: Stor størrelse billedbredde

en: Last Post
da: Sidste indlæg

en: Last updated
da: Sidst opdateret

en: Last updated: %s
da: Sidst opdateret: %s

en: Leave a Comment
da: Skriv en kommentar

en: Leave a Reply
da: Skriv et svar

en: Leave a Reply to %s
da: Skriv et svar til %s

en: Leave a comment
da: Skriv en kommentar

en: Left
da: Venstre

en: Length:
da: Længde:

en: Letter
da: Bogstav

en: Link CSS Class
da: Link CSS klasse

en: Link Categories
da: Linkkategorier

en: Link Category
da: Linkkategori

en: Link Rel
da: Link-rel

en: Link Relationship (XFN)
da: Linkrelationer (XFN)

en: Link Target
da: Linkmål

en: Link Text
da: Link-tekst

en: Link To
da: Link til

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
da: Anker

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
da: Ankre

en: Link rating
da: Link-bedømmelse

en: Link title
da: Link-titel

en: Link to Attachment Page
da: Link til side med vedhæftning

en: Link to Media File
da: Link til mediefil

[ctx: Links widget]
en: Random
da: Tilfældig

en: List View
da: Listevisning

en: List item
da: List Punkt

en: Live Preview
da: Live forhåndsvisning

en: Live Preview: %s
da: Live forhåndsvisning: %s

en: Loading more results... please wait.
da: Henter flere resultater... vent venligst.

en: Log In
da: Log ind

en: Log Out
da: Log ud

en: Log in
da: Log ind

en: Log in to Reply
da: Log ind for at svare

en: Log in to leave a Comment
da: Log ind for at skrive en kommentar

en: Log out
da: Log ud

en: Log out &raquo;
da: Log ud &raquo;

en: Log out of this account
da: Log ud fra denne konto

en: Logged in as %s.
da: Logget ind som %s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
da: Logget ind som <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log ud">Log ud.</a>

en: Login Address (URL)
da: Log-ind-adresse (URL)

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
da: Log ind, RSS og WordPress.org links.

en: Lost Password
da: Mistet adgangskode

en: Lost your password?
da: Mistet din adgangskode?

en: Mail (will not be published)
da: E-mail (offentliggøres ikke)

en: Maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Manage Audio
da: Håndter lydklip

en: Manage Comments
da: Håndter kommentarer

en: Manage Images
da: Håndter billeder

en: Manage Video
da: Håndter video

en: Manual Offsets
da: Manuelle offsets

en: March
da: marts

[ctx: March abbreviation]
en: Mar
da: mar

en: Match case
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Maximum upload file size: %s.
da: Maksimal filstørrelse til upload: %s.

en: May
da: maj

[ctx: May abbreviation]
en: May
da: maj

en: Media File
da: Mediefil

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Medium size image height
da: Medium størrelse billedhøjde

en: Medium size image width
da: Medium størrelse billedbredde

en: Medium-Large size image height
da: Medium-stor billedhøjde

en: Medium-Large size image width
da: Medium-stor billedbredde

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
da: Hukommelse overskredet. Prøv en anden og mindre fil.

en: Menu Locations
da: Menu-placeringer

en: Menu Name
da: Menunavn

en: Menu Options
da: Menu-indstillinger

en: Menu created
da: Menu oprettet

en: Menu deleted
da: Menu slettet

en: Menu item added
da: Menupunkt tilføjet

en: Menu item deleted
da: Menupunkt slettet

en: Menu item is now a sub-item
da: Menupunkt er nu et undermenupunkt

en: Menu item moved down
da: Menupunkt flyttet ned

en: Menu item moved out of submenu
da: Menupunkt flyttet ud af undermenu

en: Menu item moved up
da: Menupunkt flyttet op

en: Menu locations
da: Menu-placeringer

en: Menu options
da: Menu-indstillinger

en: Menus
da: Menuer

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget.
da: Menuer kan vises ved placeringer defineret af dit tema eller i <a href="%s">widget-områder</a> ved at tilføje en &#8220;Brugerdefineret menu&#8221; widget.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
da: Menuer kan blive vist ved placeringer defineret af dit tema.

en: Merge table cells
da: Flet tabelceller

en: Middle
da: Midten

en: Missing Attachment
da: Manglende vedhæftning

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
da: (unavngivet)

en: Missing parameter(s): %s
da: En eller flere manglende parametre: %s

en: Mission complete. Message %s deleted.
da: Missionen udført. Besked %s slettet.

en: Mon
da: man

en: Monday
da: mandag

en: Month: %s
da: Måned: %s

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move down one
da: Flyt en ned

en: Move one level down
da: Flyt et niveau ned

en: Move one level up
da: Flyt et niveau op

en: Move out from under %s
da: Flyt ud fra under %s

en: Move to another area&hellip;
da: Flyt til et andet område&hellip;

en: Move to the top
da: Flyt til toppen

en: Move under %s
da: Flyt under %s

en: Move up
da: Flyt op

en: Move up one
da: Flyt en op

[ctx: Move widget]
en: Move
da: Flyt

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
da: alle

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
da: ingen

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
da: bruger

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
da: Skal være på mindst fire tegn, men kun bogstaver og tal. Det kan ikke ændres, så vælg med omhu.

en: Mute Toggle
da: Dæmper

en: My Sites
da: Mine websteder

en: Name
da: Navn

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
da: Tekst

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
da: Navn

en: Navigation Label
da: Menutitel

en: Navigation Menu
da: Navigationsmenu

en: Navigation Menu Item
da: Navigationsmenupunkt

en: Navigation Menu Items
da: Navigationsmenupunkter

en: Navigation Menus
da: Navigationsmenuer

en: Need more help? <a href='%s'>We got it</a>.
da: Brug for mere hjælp? <a href='%s'>Vi har det her</a>.

en: Network Admin
da: Netværkets administrator

en: Network Admin: %s
da: Netværksadministrator: %s

en: New %1$s Site: %2$s
da: Nyt %1$s websted: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
da: Ny %1$s bruger: %2$s

en: New Category Name
da: Nyt kategorinavn

en: New Link Category Name
da: Nyt Link Kategorinavn

en: New Page
da: Ny side

en: New Post
da: Nyt indlæg

en: New Site Registration: %s
da: Ny oprettelse af websted: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
da: Nyt websted: %1$s
    URL: %2$s
    Registreret via IP: %3$s
    
    Fjern disse notifikationer: %4$s

en: New Tag Name
da: Nyt tagnavn

en: New User Registration: %s
da: Ny brugerregistrering: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
da: Ny bruger: %1$s
    IP-adresse: %2$s
    
    Deaktiver disse notifikationer: %3$s

en: New comment on your post "%s"
da: Ny kommentar til dit indlæg "%s"

en: New document
da: Nyt dokument

en: New menu name
da: Nyt menu-navn

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New pingback on your post "%s"
da: Nyt pingback til dit indlæg "%s"

en: New trackback on your post "%s"
da: Nyt trackback til dit indlæg "%s"

en: New user registration on your site %s:
da: Ny brugerregistrering på dit websted %s:

en: Newer Comments &raquo;
da: Nyere kommentarer &raquo;

en: Newer comments
da: Nyere kommentarer

en: Newer posts
da: Nyere indlæg

en: Next
da: Næste

en: Next &gt;
da: Næste &gt;

en: Next &raquo;
da: Næste &raquo;

en: Next Page &raquo;
da: Næste side &raquo;

en: Next Post
da: Næste indlæg

en: Next page
da: Næste side

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
da: Kaldenavn må ikke være længere end 50 tegn.

en: No
da: Nej

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
da: %1$s blev ikke fundet i listen med attributter til din "%2$s" sidebar. Standarden "%3$s" benyttes i stedet. Du skal manuelt sætte %1$s til "%3$s" for at skjule denne meddelelse og beholde det eksisterende indhold i din sidebar.

en: No Comments
da: Ingen kommentarer

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
da: Ingen kommentarer<span class="screen-reader-text"> til %s</span>

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: No alignment
da: Ingen justering

en: No categories
da: Ingen kategorier

en: No categories found.
da: Ingen kategorier fundet.

en: No color
da: Ingen farve

en: No comments yet.
da: Endnu ingen kommentarer.

en: No editor could be selected.
da: Editor kunne ikke vælges.

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: No image selected
da: Intet billede valgt

en: No image set
da: Intet billede valgt

en: No items
da: Ingen elementer

en: No items found.
da: Ingen emner fundet.

en: No media attachments found.
da: Ingen medievedhæftninger fundet.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
da: Der er endnu ikke oprettet nogen menuer. <a href="%s">Opret nogle</a>.

en: No more comments found.
da: Ikke flere kommentarer fundet

en: No pages found in Trash.
da: Ingen sider fundet i papirkurven.

en: No pages found.
da: Ingen sider fundet.

en: No posts found in Trash.
da: Ingen indlæg fundet i papirkurven.

en: No posts found.
da: Ingen indlæg fundet.

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: No route was found matching the URL and request method
da: Ingen rute blev fundet der matchede webadressen og anmodningen

en: No search term specified. Showing recent items.
da: Ingen søgeterm angivet. Viser seneste emner.

en: No tags
da: Ingen tags

en: No tags found.
da: Ingen tags fundet.

en: Nonbreaking space
da: Hårdt mellemrum

en: None
da: Ingen

en: November
da: november

[ctx: November abbreviation]
en: Nov
da: nov

en: Number of comments to show:
da: Antal kommentarer der skal vises:

en: Number of items found: %d
da: Antal punkter fundet: %d

en: Number of links to show:
da: Antallet af links der vises:

en: Number of posts to show:
da: Antal indlæg at vise:

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: October
da: oktober

[ctx: October abbreviation]
en: Oct
da: okt

en: Older comments
da: Ældre kommentarer

en: Older posts
da: Ældre indlæg

en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
da: På nogle systemer er dit brugernavn tilføjet foran navnet på databasen, fx således: <code>brugernavn_%1$s</code>. Kan det være problemet?

en: Once Daily
da: En gang om dagen

en: Once Hourly
da: En gang i timen

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
da: En eller flere databasetabeller er ikke tilgængelige. Databasen kan have brug for at blive <a href="%s">repareret</a>.

en: One response to %s
da: Ét svar til %s

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
da: Kun en statisk klasse metode eller funktion kan bruges i en afinstallations krog.

en: Oops! That embed can&#8217;t be found.
da: Ups! Kunne ikke finde det, der skulle indsættes her.

en: Oops: %s
da: Ups: %s

en: Open link in a new tab
da: Åbn link i en ny fane

en: Open sharing dialog
da: Åbn delingsdialog

en: Or link to existing content
da: Eller link til eksisterende indhold

en: Out from under %s
da: Ud fra under %s

en: Page %s
da: Side %s

en: Page Archives
da: Sidearkiver

en: Page ID
da: Side-ID

en: Page IDs, separated by commas.
da: Side-ID'er, adskilt af kommaer.

en: Page break
da: Sideskift

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: Page order
da: Siderækkefølge

en: Page title
da: Sidens titel

en: Pages
da: Sider

en: Pages list
da: Sidelister

en: Pages list navigation
da: Navigation for sidelister

en: Pages:
da: Sider:

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Parent Category
da: Forælderkategori

en: Parent Category:
da: Forælderkategori:

en: Parent Page:
da: Forælderside:

en: Parent term does not exist.
da: Forældretermen eksisterer ikke.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
da: Angivelse af antallet af indlæg er udfaset. Angiv et sæt af parametre i stedet.

en: Password
da: Adgangskode

en: Password Lost and Changed for user: %s
da: Adgangskode mistet og ændret for brugeren: %s

en: Password Lost and Found
da: Hittegodskontor for adgangskoder

en: Password Protected
da: Adgangskodebeskyttet

en: Password Reset
da: Nulstilling af adgangskode

en: Password reset is not allowed for this user
da: Adgangskoden kan ikke nulstilles for denne bruger

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste
da: Sæt ind

en: Paste as text
da: Indsæt som tekst

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
da: Indsæt er nu i ren tekst tilstand. Indhold vil nu blive indsat som ren tekst, indtil du slår denne indstilling fra.

en: Paste table row after
da: Indsæt tabelrække efter

en: Paste table row before
da: Indsæt tabelrække før

en: Paste your embed code below:
da: Indsæt din indlejrede kode nedenfor:

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Afventer <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Afventer <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
da: Afventer gennemlæsning

en: Permalink saved
da: Permalink gemt

en: Pingback excerpt:
da: Pingback uddrag:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
da: Pingback fra %1$s til %2$s registreret. Lad webbet snakke! :-)

en: Play/Pause
da: Afspil/Pause

en: Playlist Settings
da: Indstillinger for afspillingsliste

en: Please enter a site name.
da: Indtast venligst webstedsnavn.

en: Please enter a site title.
da: Indtast venligst webstedstitel.

en: Please enter a username.
da: Angiv venligst et brugernavn.

en: Please enter a valid email address.
da: Indtast venligst en gyldig e-mailadresse.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
da: Indtast venligst dit brugernavn eller din e-mailadresse. Du vil modtage et link til at oprette en ny adgangskode via e-mail.

en: Please include a %s template in your theme.
da: Tilføj venligst en %s-skabelon i dit tema.

en: Please log in again.
da: Log venligst ind igen

en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
da: Se venligst <a href="%s">Fejlfinding i WordPress</a> for mere information.

en: Please try again.
da: Prøv venligst igen.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
da: Prøv venligst at uploade denne fil med %1$sbrowser-uploaderen%2$s.

en: Plugin Information:
da: Plugin-information:

en: Plugin updates may not complete if you navigate away from this page.
da: Plugin-opdateringerne vil muligvis ikke gennemføres, hvis du navigerer væk fra denne side.

en: Popular Tags
da: Populære tags

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
da: Mulig grund: Din host har måske lukket for mail() funktionen.

en: Post Archives
da: Blogarkiver

en: Post Comment
da: Skriv kommentar

en: Post Thumbnail
da: Indlægs-thumbnail

en: Post Type Archive
da: Arkiv for indholdstype

[ctx: Post format]
en: Aside
da: Sidebemærkning

[ctx: Post format]
en: Audio
da: Lyd

[ctx: Post format]
en: Gallery
da: Galleri

[ctx: Post format]
en: Image
da: Billede

[ctx: Post format]
en: Quote
da: Citat

en: Post navigation
da: Indlægsnavigation

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
da: Navne til indholdstyper skal være på mellem 1 og 20 tegn.

en: Posted title:
da: Titel på det udgivne:

en: Poster
da: Plakat

en: Poster Image
da: Plakat

en: Posts by %s
da: Indlæg af %s

en: Posts list
da: Indlægslister

en: Posts list navigation
da: Navigation for indlægsliste

en: Posts navigation
da: Navigation til indlæg

en: Posts page
da: Indlægsside

en: Posts published on %s
da: Indlæg udgivet den %s

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
da: Drevet af <a href="%s" title="Drevet af WordPress; et moderne semantiske publiceringsværktøj"> <strong> WordPress </strong> </a>

en: Powered by WordPress
da: Drevet af WordPress

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
da: Denne webside k&#248;rer WordPress; et moderne, semantisk publiceringsverkt&#248;j

en: Press return or enter to open this panel
da: Tryk på Return eller Enter for at åbne dette panel

en: Press return or enter to open this section
da: Tryk Retur eller Enter for at åbne denne sektion

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Preview as a browser icon
da: Forhåndsvis som browserikon

en: Preview as an app icon
da: Forhåndsvis som app-ikon

en: Previewing theme
da: Forhåndsviser tema

en: Previous Post
da: Forrige indlæg

en: Previous page
da: Tidligere side

en: Privacy:
da: Privatliv:

en: Private
da: Privat

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Privat <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Private <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
da: Privat: %s

en: Privately Published
da: Udgivet privat

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
da: Beskyttede kommentarer: Indtast din adgangskode for at læse kommentarer.

en: Protected: %s
da: Beskyttet: %s

en: Public
da: Offentlig

en: Public, Sticky
da: Offentlig, fastgjort

en: Publish
da: Udgiv

en: Publish on:
da: Udgiv:

en: Published
da: Udgivet

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Udgivet <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Udgivne <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
da: Udgivet:

en: RSS Error: %s
da: RSS-fejl: %s

en: Random Order
da: Tilfældig rækkefølge

en: Randomize suggested headers
da: Bland foreslåede headers

en: Randomize uploaded headers
da: Bland uploadede headers

en: Randomizing suggested headers
da: Blander foreslåede headere

en: Randomizing uploaded headers
da: Blander uploadede headere

en: Read more...
da: Læs mere...

en: Read the <a href="%s" target="_blank">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
da: Læs <a href="%s" target="_blank">bugrapport-siden</a>.Nogle af retningslinjerne der kan måske hjælpe dig med at finde ud, hvad der er galt.

en: Recent Comments
da: Nye kommentarer

en: Recent Posts
da: Nye indlæg

en: Redo
da: Annuller fortryd

en: Register
da: Registrer

en: Register For This Site
da: Registrer på dette websted

en: Registration Form
da: Registreringsformular

en: Registration complete. Please check your email.
da: Registrering færdig. Tjek venligst din e-mail.

en: Registration confirmation will be emailed to you.
da: En registreringsbekræftelse vil blive sendt til din e-mail.

en: Registration has been disabled.
da: Registrering er slået fra.

en: Remember Me
da: Husk mig

en: Remove
da: Fjern

en: Remove From Bulk Edit
da: Fjern fra masseredigering

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
da: Fjern Menupunkt: %1$s (%2$s)

en: Remove audio source
da: Fjern lydkilde

en: Remove featured image
da: Fjern udvalgte billede

en: Remove image
da: Fjern billede

en: Remove link
da: Fjern link

en: Remove poster image
da: Fjern plakatbillede

en: Remove video source
da: Fjern videokilde

en: Reorder menu items
da: Sorter menuelementerne.

[ctx: Reorder menu items in Customizer]
en: Reorder
da: Omroker

en: Reorder mode closed
da: Sorteringstilstand lukket

en: Reorder mode enabled
da: Sorteringstilstand aktiveret

en: Reorder widgets
da: Omarrangér widgets

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
da: Arranger igen

en: Replace
da: Erstat

en: Replace Audio
da: Erstat lyd

en: Replace Image
da: Erstat billede

en: Replace Video
da: Erstat video

en: Reply
da: Svar

en: Reply to %s
da: Besvar %s

en: Required fields are marked %s
da: Krævede felter er markeret med %s

en: Reset Password
da: Nulstil adgangskode

en: Restore last draft
da: Gendan seneste kladde

en: Reverse order
da: Omvendt rækkefølge

en: Revision
da: Udgave

en: Revisions
da: Ændringer

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help
da: Rich Text område. Tryk Alt-Shift-H for hjælp

en: Right
da: Højre

en: Row
da: Række

en: Row group
da: Rækkegruppe

en: Row type
da: Rækketype

en: Rows
da: Rækker

en: Sat
da: lør

en: Saturday
da: lørdag

[ctx: Saturday initial]
en: S
da: L

en: Save
da: Gem

en: Save &amp; Activate
da: Gem &amp; Aktiver

en: Save &amp; Publish
da: Gem &amp; Udgiv

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Save and preview changes before publishing them.
da: Gem og forhåndsvis ændringer før udgivelse.

en: Save as Pending
da: Gem som afventer

en: Saved
da: Gemt

en: Saved.
da: Gemt.

en: Saving Draft&#8230;
da: Gemmer kladde&#8230;

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Say It!
da: Sig det!

en: Schedule
da: Planlæg

en: Schedule for:
da: Planlæg til:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Planlagt <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Planlagt <span class="count">(%s)</span>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
da: Scripts og styles bør ikke registreres eller sættes i kø før %1$s, %2$s, eller %3$s krogene.

en: Scroll
da: Rul

en: Search
da: Søg

en: Search Categories
da: Søg kategorier

en: Search Link Categories
da: Søg i Linkkategorier

en: Search Media
da: Søg medier

en: Search Menu Items
da: Søg menupunkter

en: Search Pages
da: Søgesider

en: Search Posts
da: Søg i indlæg

en: Search Results %1$s %2$s
da: S&#248;geresultater %1$s %2$s

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
da: Søgeresultater for &#8220;%s&#8221;

en: Search Tags
da: Søg tags

en: Search Widgets
da: Søg widgets

en: Search installed themes&hellip;
da: Søg i installerede temaer&hellip;

en: Search menu items&hellip;
da: Søg menupunkter&hellip;

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
da: Søg eller benyt piletasterne op og ned til at vælge et element.

[ctx: Search widget]
en: Search
da: Søg

en: Search widgets&hellip;
da: Søg widgets&hellip;

en: Security error.
da: Sikkerhedsfejl

en: Select
da: Vælg

en: Select Category
da: Vælg kategori

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Select Day
da: Vælg dag

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Files
da: Vælg filer

en: Select Image
da: Vælg billede

en: Select Link Category:
da: Vælg linkkategori.

en: Select Menu:
da: Vælg menu:

en: Select Month
da: Vælg måned

en: Select Post
da: Vælg indlæg

en: Select Poster Image
da: Vælg plakat

en: Select Week
da: Vælg uge

en: Select Year
da: Vælg år

en: Select a city
da: Vælg en by

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select an area to move this widget into:
da: Vælg et område at flytte denne widget ind i:

en: Select and Crop
da: Vælg og beskær

en: Separate tags with commas
da: Adskil flere tags med kommaer

en: September
da: september

[ctx: September abbreviation]
en: Sep
da: sep

en: Session expired
da: Session udløbet

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
da: Din session er udløbet. Log venligst ind igen. Du vil ikke blive sendt væk fra denne side.

en: Set featured image
da: Vælg udvalgt billede

en: Set image
da: Indstil billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Sharing options
da: Delingsindstillinger

en: Shift + Alt + letter:
da: Skift + Alt + bogstav:

en: Shift-click to edit this widget.
da: Shift-klik for at redigere denne widget

en: Shortlink
da: Kortlink

en: Show
da: Vis

en: Show Artist Name in Tracklist
da: Vis kunstnernavn i afspilningslisten

en: Show Images
da: Vis billeder

en: Show Link Description
da: Vis linkbeskrivelse

en: Show Link Image
da: Vis linkbillede

en: Show Link Name
da: Vis linknavn

en: Show Link Rating
da: Vis link-rating

en: Show Tracklist
da: Vis afspilningsliste

en: Show Video List
da: Vis videoliste

en: Show advanced menu properties
da: Vis udvidede menuegenskaber

en: Show hierarchy
da: Vis hierarki

en: Show invisible characters
da: Vis usynlige tegn

en: Show more comments
da: Vis flere kommentarer

en: Show password
da: Vis adgangskode

en: Show post counts
da: Vis antal indlæg

en: Signup
da: Tilmeld

en: Site Address (URL)
da: Webstedsadresse (URL)

en: Site Admin
da: Webstedsadministrator

en: Site Domain:
da: Webstedsdomæne:

en: Site Icon
da: Webstedsikon

en: Site Identity
da: Webstedsidentitet

en: Site Language:
da: Webstedssprog

en: Site Name:
da: Webstedsnavn:

en: Site Preview
da: Forhåndsvis websted

en: Site Tagline
da: Webstedsbeskrivelse

en: Site Title
da: Sidetitel

en: Site Title:
da: Webstedstitel:

en: Site name must be at least 4 characters.
da: Webstedets navn skal være på mindst 4 tegn.

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
da: Navne på websted må kun indeholde små bogstaver (a-z) og tal.

en: Site registration has been disabled.
da: Oprettelse af websteder er blevet deaktiveret.

en: Sites
da: Websteder

en: Sites you are already a member of:
da: Websteder du allerede er medlem af:

en: Size
da: Størrelse

en: Skip Cropping
da: Drop beskæring

en: Skip to toolbar
da: Videre til værktøjslinje

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
da: Ro på hesten, cowboy. Du behøver ikke tjekke mail så tit!

en: Software Name
da: Softwarenavn

en: Software Version
da: Softwareversion

en: Someone has requested a password reset for the following account:
da: Nogen har anmodet om at få adgangskoden nulstillet for den følgende konto:

en: Sorry, comments are closed for this item.
da: Beklager, der er lukket for kommentarer til dette indl&#230;g.

en: Sorry, deleting the term failed.
da: Beklager, sletning af termen mislykkedes.

en: Sorry, editing the term failed.
da: Beklager, redigering af termen mislykkedes.

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
da: Beklager, nye registreringer ikke tilladt i øjeblikket.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
da: Beklager, ingen indl&#230;g matchede dine kriterier.

en: Sorry, no such page.
da: Den side findes desværre ikke.

en: Sorry, no such post.
da: Det indl&#230;g findes desv&#230;rre ikke

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
da: Beklager, en af de givne taksonomier er ikke understøttet af indholdstypen.

en: Sorry, revisions are disabled.
da: Beklager, ændringer er deaktiveret.

en: Sorry, site names must have letters too!
da: Beklager, navne på websteder skal også indeholde bogstaver!

en: Sorry, that email address is already used!
da: Beklager, den e-mailadresse er allerede i brug!

en: Sorry, that email address is not allowed!
da: Beklager, den e-mailadresse er ikke tilladt!

en: Sorry, that file cannot be edited.
da: Filen kan desværre ikke redigeres.

en: Sorry, that site already exists!
da: Beklager, men det websted findes allerede!

en: Sorry, that site is reserved!
da: Beklager, men det websted er optaget!

en: Sorry, that username already exists!
da: Beklager, men der er allerede en, der har taget det brugernavn!

en: Sorry, that username is not allowed.
da: Beklager, brugernavnet er ikke tilladt.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
da: Denne kommentar kunne desværre ikke redigeres. Noget gik galt.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
da: Beklager, der er i &#248;jeblikket lukket for kommentarer.

en: Sorry, the new category failed.
da: Ny kategori blev desværre ikke oprettet.

en: Sorry, the user cannot be updated.
da: Beklager, brugeren kan ikke opdateres.

en: Sorry, usernames must have letters too!
da: OBS! Et brugernavn skal indeholde nogle bogstaver også!

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at tilføje en term til en af de givne taksonomier.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at tildele en term til en af de givne taksonomier.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at oprette adgangskodebeskyttede indlæg af denne indholdstype

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at oprette private indlæg af denne indholdstype

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere indlæg.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere denne indholdstype.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at redigere dette indlæg.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
da: Beklager, du har ikke rettigheder til at skrive på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at udgive sider på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at udgive indlæg af denne indholdstype

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at udgive indlæg på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at fastgøre dette indlæg.

en: Sorry, you can not edit this post.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at redigere dette indlæg.

en: Sorry, you cannot edit pages.
da: Du kan desværre ikke redigere sider.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
da: Beklager, du kan ikke redigere indlæg på dette websted.

en: Sorry, you cannot edit this page.
da: Du kan desværre ikke redigere denne side.

en: Sorry, you cannot edit this post.
da: Du kan desværre ikke redigere dette indlæg.

en: Sorry, you cannot edit users.
da: Beklager, du kan ikke redigere brugere.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
da: Beklager, du kan ikke redigere din profil.

en: Sorry, you cannot publish this post.
da: Beklager, du kan ikke udgive dette indlæg.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
da: Beklager, du kan ikke fastgøre et privat indlæg.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
da: Beklager, du har ikke adgang til brugerdata på dette websted.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at tilføje en kategori.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at slette en kategori.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at slette denne side.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
da: Du har ikke tilladelse til at slette dette indl&#230;g.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at redigere denne side.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
da: Du har ikke rettigheder til at redigere dette indl&#230;g.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at udgive denne side.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
da: Du har desværre ikke rettigheder til at udgive dette indlæg.

en: Sorry, you have used your space allocation.
da: Beklager, du har brugt den allokerede plads.

en: Sorry, you may not use that site name.
da: Beklager, men du må ikke bruge det navn til dit websted.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
da: Beklager, du skal kunne redigere indlæg på dette websted for at se kategorier.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
da: Beklager, du skal kunne redigere indlæg på dette websted for at kunne se tags.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
da: Du skal desværre være logget ind for at skrive en kommentar.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
da: Dit indl&#230;g kunne desv&#230;rre ikke redigeres. Noget gik galt.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
da: Dit indl&#230;g kunne desv&#230;rre ikke sendes. Noget gik galt.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
da: Beklager, men termen kunne ikke oprettes. En fejl opstod.

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Source
da: Kilde

en: Source code
da: Kildekode

en: Spam it: %s
da: Spam den: %s

en: Special character
da: Symbol

en: Split table cell
da: Opdel tabelcelle

en: Static Front Page
da: Statisk forside

en: Still waiting for your email?
da: Venter du stadig på din e-mail?

en: Strength indicator
da: Styrkeindikator

en: Strikethrough
da: Gennemstreg

en: Stylesheet is missing.
da: Stylesheet mangler.

en: Stylesheet is not readable.
da: Stylesheet'et kan ikke læses.

en: Submit
da: Send

en: Submit Comment
da: Skriv kommentar

en: Submitted on:
da: Sendt:

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Suggested embed #%d
da: Foreslået indlejring #%d

en: Suggested image #%d
da: Foreslået billede #%d

en: Suggested image dimensions:
da: Foreslåede billeddimensioner:

en: Sun
da: søn

en: Sunday
da: søndag

en: Superscript
da: Hævet tekst

en: Support Forums
da: Supportfora

en: Table cell properties
da: Egenskaber for tabelcelle

en: Table properties
da: Tabelegenskaber

en: Table row properties
da: Egenskaber for tabelrække

en: Tag Cloud
da: Tag-cloud

en: Tags list
da: Tags-liste

en: Tags list navigation
da: Navigation for tags-liste

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
da: Navne til taksonomier skal være på mellem 1 og 32 tegn.

en: Taxonomy:
da: Taksonomi:

en: Template
da: Skabelon

en: Template is missing.
da: Skabelon mangler.

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
da: Term-ID deles mellem flere taksonomier

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
da: Term-meta kan ikke tilføjes til termer, som deles mellem taksonomier.

en: Text
da: Tekst

en: Text color
da: Tekstfarve

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
da: Denne e-mailadresse er allerede blevet brugt. Tjek venligst din indbakke for en aktiverings-e-mail. Det vil være til rådighed om et par dage, hvis du ikke gør noget.

en: That name is not allowed.
da: Navnet er ikke tilladt.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
da: Dette websted (navn) er optaget for øjeblikket, men bliver måske tilgængeligt i løbet af et par dage.

en: That user does not exist.
da: Den bruger eksisterer ikke.

en: That username is already activated.
da: Dette brugernavn er allerede aktiveret

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
da: Dette brugernavn er i øjeblikket reserveret, men kan være til rådighed om et par dage.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
da: "%s" temaet er ikke et gyldigt forældertema.

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s function instead.
da: Indstillingen %1$s er udfaset i familien af %2$s-funktioner. Brug i stedet funktionen %3$s.

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s option instead.
da: Indstillingen %1$s er udfaset i familien af %2$s-funktioner. Brug i stedet indstillingen %3$s.

en: The %s directory of the develop repository must be used for RTL.
da: Mappen %s af develop repository skal benyttes til RTL.

en: The GD image library is not installed.
da: GD Image Library er ikke installeret

en: The JSONP callback function is invalid.
da: JSONP-callback-funktionen er ugyldig.

en: The REST API is disabled on this site.
da: REST APIʼen er deaktiveret på dette websted.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
da: Værtens SSL-certifikat kunne ikke verificeres.

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least 512px wide and tall.
da: Webstedsikonet bruges som browser- og app-ikon for dit websted. Ikonet skal være kvardratisk og mindst 512px bredt og højt.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
da: Den webstedsadresse, du indtastede, er ikke en gyldig URL. Indtast venligst en gyldig URL.

en: The URL to the admin area
da: URL til administrationspanelet

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
da: Den WordPress-adresse du anførte, er ikke en gyldig URL. Anfør venligst en gyldig URL.

en: The called constructor method for %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
da: Den benyttede constructor-metode for %1$s er <strong>forældet</strong> siden version %2$s! Benyt %3$s i stedet.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
da: Dine ændringer vil gå tabt, hvis du går væk fra denne side.

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
da: Konstanten <code>VHOST</code> <strong>er under udfasning</strong>. Brug den booleske konstant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> i wp-config.php til at aktivere opsætning med subdomæner. Brug is_subdomain_install() til at tjekke, om opsætningen med subdomæner er aktiveret.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
da: Beskrivelsen vil blive vist i menuen, hvis det aktuelle tema understøtter det.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
da: E-mail-adressen du har indtastet ser ikke ud til at være gyldig.
    Indtast venligst en gyldig e-mail-adresse.

en: The email could not be sent.
da: E-mailen kunne ikke sendes.

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
da: De følgende formattringsgenveje bliver udskiftet, når du trykker Enter. Tryk Escape eller Fortrydknappen for at fortryde.

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
da: Disse værdier beskriver ikke en tilladt dato: month %1$s, day %2$s.

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
da: De følgende værdier beskriver ikke en gyldig dato: år %1$s, måned %2$s, dag %3$s.

en: The given object ID is not that of a menu item.
da: Det angivne objekt-ID hører ikke til et menuelement.

en: The handler for the route is invalid
da: Firmaet for ruten er ugyldig

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
da: Log-ind-siden vil åbne i et nyt vindue. Når du er logget ind, kan du lukke det og gå tilbage til denne side.

en: The menu ID should not be empty.
da: Menu ID kan ikke være tomt.

en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
da: Menunavnet %s konflikter med et andet menunavn. Angiv venligst et andet.

en: The page template is invalid.
da: Sideskabelonen er ugyldig.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
da: Forældertemaet mangler. Installer venligst "%s" forældertemaet.

en: The passwords do not match.
da: Adgangskoderne er ikke ens.

en: The pingback has already been registered.
da: Det pingback er allerede blevet registreret.

en: The post cannot be deleted.
da: Indlægget kan ikke slettes.

en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability "%2$s" against a post of that type.
da: Indholdstypen %1$s er ikke registreret, så det er ikke pålideligt at tjekke kapabiliteten "%2$s" for indhold af den type.

en: The post type may not be changed.
da: Indholdstypen kan ikke ændres.

en: The post type specified is not valid
da: Den angivne indholdstype er ikke gyldig

en: The query argument of %s must have a placeholder.
da: Forespørgslen %s skal have en pladsholder.

en: The requested theme does not exist.
da: Det &#248;nskede tema eksisterer ikke

en: The requested user does not exist.
da: Den anmodede bruger findes ikke.

en: The role specified is not valid
da: Den angivne rolle er ikke gyldig

en: The search results will be updated as you type.
da: Søgeresultaterne vil blive opdateret, mens du skriver.

en: The site %s is yours.
da: Webstedet %s er dit.

en: The site is already active.
da: Webstedet er allerede aktiveret.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
da: Det websted, du prøver at få adgang til, er ikke installeret korrekt. Kontakt venligst systemadministratoren.

en: The site you were looking for, %s, does not exist, but you can create it now!
da: Webstedet, du ledte efter, %s, eksisterer ikke, men du kan oprette det nu!

en: The site you were looking for, %s, does not exist.
da: Webstedet, du ledte efter: %s, findes ikke.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
da: &#8220;%s&#8221; bruges allerede af en anden term

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
da: Kilde-URL og destinations-URL kan ikke pege p&#229; samme ressource.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
da: Kilde-URL'en indeholder ikke et link til destinations-URL'en og kan derfor ikke bruges som kilde.

en: The source URL does not exist.
da: Kilde-URL'en findes ikke.

en: The specified namespace could not be found.
da: Det specificerede navneområde kunne ikke findes.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
da: Den angivne URL kan ikke bruges som mål. Enten eksisterer den ikke, eller også er den ikke pingback klar.

en: The specified target URL does not exist.
da: Den angivne URL findes ikke.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
da: Tag-skyen bliver ikke vist, da der ingen taksonomier er, der understøtter widgetten, der danner tag-skyerne.

en: The term name cannot be empty.
da: Termens navn kan ikke være blankt.

en: The theme directory "%s" does not exist.
da: Tema-mappen "%s" eksisterer ikke.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
da: Den tidszone, du har indtastet, er ikke gyldig. Vælg venligst en gyldig tidszone.

en: The user is already active.
da: Brugeren er allerede aktiv.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
da: Webbrowseren på din enhed kan ikke bruges til at uploade filer. Du kan måske bruge den <a href="%s">tilhørende app til din enhed</a> i stedet.

en: Theme Details
da: Tema-detaljer

en: Theme support for %1$s should be registered before the %2$s hook.
da: Tema support til %1$s bør være registreret før %2$s hook.

en: Theme without %s
da: Tema uden %s

en: Themes
da: Temaer

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
da: Der er ingen HTTP overførsler til rådighed, som kan gennemføre den ønskede anmodning.

en: There are no associated subtitles.
da: Der er ingen tilknyttede undertekster

en: There are no options for this widget.
da: Der er ingen indstillinger for denne widget.

en: There are no widget areas currently rendered in the preview. Navigate in the preview to a template that makes use of a widget area in order to access its widgets here.
da: Der genereres og vises i øjeblikket ingen widgetområder i forhåndsvisningen. Navigér i forhåndsvisningen til en skabelon, der bruger et widgetområde, for at få adgang til dens widgets her.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
da: Der lader ikke til at v&#230;re nye e-mails.

en: There doesn't seem to be a %s file. I need this before we can get started.
da: Der ser ikke ud til at være en %s-fil. Jeg skal bruge den, førend vi kan begynde.

en: There has been an error cropping your image.
da: Der opstod en fejl under beskæringen af dit billede.

en: There is a revision of this post that is more recent.
da: Der er en udgave af dette indlæg, som er nyere.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
da: Der er intet uddrag, da dette er et beskyttet indl&#230;g.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
da: Der var en konfigurations-fejl. Kontakt venligst server-administratoren.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
da: Der er noget galt. Tilføj rettelser i formularen nedenfor og prøv igen.

en: This action has been disabled by the administrator.
da: Denne handling er slået fra af en administrator.

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
da: Dette argument er ændret til et array for at matche opførslen på den anden cron-funktion.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
da: Dette indhold er adgangskodebeskyttet. For at se det, indtast venligst din adgangskode nedenfor:

en: This either means that the username and password information in your %1$s file is incorrect or we can&#8217;t contact the database server at %2$s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
da: Det betyder enten, at oplysningerne om brugernavn og adgangskode i filen %1$s er forkerte, eller at vi ikke kan oprette forbindelse til %2$s. Det kunne fx tænkes, at din udbyders databaseserver er nede.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
da: Denne mulighed kræver inline frames. Enten har du deaktiveret iframes eller de understøttes ikke af din browser.

en: This file is empty. Please try another.
da: Filen er tom. Pr&#248;v en anden.

en: This file is not an image. Please try another.
da: Denne fil er ikke et billede. Prøv venligst en anden.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
da: Denne fil er for stor. Filer skal have en størrelse på mindre end %d KB.

en: This file no longer needs to be included.
da: Denne fil behøver ikke længere at blive inkluderet.

en: This file type is not allowed. Please try another.
da: Denne filtype er ikke tilladt. Prøv venligst en anden.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
da: Dette er større end den maksimale størrelse. Prøv venligst en anden.

en: This is the short link.
da: Dette er det korte link.

en: This means that we lost contact with the database server at %s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
da: Dette betyder, at vi har mistet forbindelsen til databaseserveren på %s. Det kunne tyde på, at din udbyders databaseserver er nede.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
da: Denne side er gyldig XHTML 1.0 Transitional

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
da: Dette panel benyttes til at håndtere navigationsmenuer for indhold, du allerede har udgivet på dit websted. Du kan oprette menuer og tilføje punkter for eksisterende indhold såsom sider, indlæg, kategorier, tags, formater eller egne links.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da: Dette indlæg er adgangskodebeskyttet. Indtast adgangskoden for at læse kommentarer.

en: This site has been archived or suspended.
da: Dette websted er blevet arkiveret eller suspenderet.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
da: Dette websted er endnu ikke aktiveret. Hvis du har problemer med at aktivere dit websted, kontakt venligst %s.

en: This site is no longer available.
da: Dette websted er ikke længere tilgængeligt.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
da: Denne taksonomi er ikke hierarkisk, så du kan ikke vælge en forælder.

en: This taxonomy is not hierarchical.
da: Denne taksonomi er ikke hierarkisk.

en: Thu
da: tors

en: Thumbnail Height
da: Højde på miniature

en: Thumbnail Width
da: Bredde på miniature

en: Thursday
da: torsdag

en: Tile
da: Side om side

en: Tile Horizontally
da: Side om side vandret

en: Tile Vertically
da: Side om side lodret

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Time Zone
da: Tidszone

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
da: Blokke

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
da: Formater

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
da: Overskrifter

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
da: Indsæt skabelon

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
da: Skabeloner

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
da: Rediger

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
da: Fil

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
da: Indsæt

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
da: Tabel

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
da: Vis

en: Title
da: Titel

en: Title Attribute
da: Titel-attribut

en: Title:
da: Titel:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
da: For at aktivere din blog skal du klikke på det følgende link:
    
    %s
    
    Når du har aktiveret din blog, vil du få *endnu en e-mail* med dit login.
    
    Når du har aktiveret dit websted, kan du besøge det her:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
da: For at aktivere din bruger bedes du klikke på det følgende link:
    
    %s
    
    Efter du har aktiveret, vil du modtage *endnu en e-mail* med dine loginoplysninger.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
da: For at flytte fokus til en anden knap, så brug tabulatortasten eller piletasterne. For at flytte fokus tilbage til editoren, så tryk på Escape eller brug en af knapperne.

en: To reset your password, visit the following address:
da: Hvis du vil nulstille din adgangskode, skal du besøge den følgende adresse:

en: To set your password, visit the following address:
da: For at indstille dit kodeord, så besøg følgende adresse.

en: Toggle Editor Text Direction
da: Skift tekstretning i editoren

en: Toggle section: %s
da: Skift sektion: %s

en: Toggle section: Custom Links
da: Skift sektion: Brugerdefinerede links

en: Too many redirects.
da: For mange viderestillinger.

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Toolbar Toggle
da: Vis/skjul værktøjslinje

en: Trackback excerpt:
da: Trackback uddrag:

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
da: Numre (undertekster, billedtekster, beskrivelser kapitler, eller metadata)

en: Translation Updates
da: Opdateringer til oversættelse

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Papirkurv <span class="count">(%s)</span>

en: Trash Selected
da: Slet valgte

en: Trash it: %s
da: Smid i papirkurv: %s

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
da: Fjern widget ved at flytte den ned til Inaktive widgets.

en: Tue
da: tirs

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Turn off Fullscreen
da: Deaktiver fuldskærmsvisning

en: Twice Daily
da: To gange dagligt

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
da: Kan ikke oprette mappen %s. Er modermappen skrivbar for serveren?

en: Unapproved
da: Ikke godkendt

en: Unattached
da: Uhæftede

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Underline
da: Understreget

en: Undo
da: Fortryd

en: Unknown Feed
da: Ukendt feed

en: Unmute
da: Annuller dæmper

en: Untitled
da: Ingen titel

en: Untrash
da: Fortryd sletning

en: Untrash Selected
da: Fortryd slet af valgte

en: Update
da: Opdater

en: Update Category
da: Opdater kategori

en: Update Failed!
da: Opdatering mislykkedes!

en: Update Failed: %s
da: Opdatering mislykkedes: %s

en: Update Link Category
da: Opdater linkkategori

en: Update Tag
da: Opdater Tag

en: Update audio playlist
da: Opdater lydafspillingsliste

en: Update canceled.
da: Opdatering annulleret.

en: Update completed successfully.
da: Opdatering færdig.

en: Update gallery
da: Opdater galleri

en: Update video playlist
da: Opdater videoafspilningsliste

en: Updated!
da: Opdateret!

en: Updating %s...
da: Opdaterer %s...

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Updating... please wait.
da: Opdaterer... vent venligst.

en: Upload Files
da: Upload filer

en: Upload Images
da: Upload billeder

en: Upload Limit Exceeded
da: Upload begrænsning overskredet

en: Upload failed.
da: Upload mislykkedes.

en: Upload stopped.
da: Upload stoppet.

en: Uploaded By
da: Uploadet af

en: Uploaded To
da: Uploadet til

en: Uploaded on:
da: Uploaded den:

en: Uploaded to this page
da: Uploaded til denne side

en: Uploaded to this post
da: Uploadet til dette indlæg

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
da: eller

en: Uploading
da: Uploader

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
da: Brug af brugerniveauer i forbindelse med plugins og temaer er udfaset. Brug roller og rettigheder i stedet.

en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
da: Brug %s i stedet for, hvis du ikke ønsker, at værdien skal ekkoes.

en: Use %s instead.
da: Brug %s i stedet.

en: Use as featured image
da: Brug som indlæggets thumbnail

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
da: Brug kommaer i stedet for %s for at adskille ekskluderede termer.

en: Use the %s filter instead.
da: Brug filteret %s i stedet for.

en: User Dashboard: %s
da: Kontrolpanel: %s

en: User has blocked requests through HTTP.
da: Brugeren har blokeret foresp&#248;rgsler via HTTP.

en: User registration has been disabled.
da: Brugerregistrering er blevet slået fra.

en: User registration is currently not allowed.
da: Registrering af brugere er i &#248;jeblikket ikke tilladt.

en: Username
da: Brugernavn

en: Username may not be longer than 60 characters.
da: Brugernavn kan ikke indeholde mere end 60 tegn.

en: Username must be at least 4 characters.
da: Brugernavn skal være mindst 4 karakterer langt.

en: Username or Email:
da: Brugernavn eller e-mail:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Username: %s
da: Brugernavn: %s

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
da: Brugernavne må kun bestå af små bogstaver (a-z) og tal.

en: Users
da: Brugere

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
da: Gyldig <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>

en: Vertical space
da: Vertikal afstand

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
da[0]: Video <span class="count">(%s)</span>
da[1]: Videoer <span class="count">(%s)</span>

en: Video Details
da: Videodetaljer

en: View Attachment Page
da: Vis side for vedhæftning

en: View Category
da: Vis kategori

en: View Page
da: Se side

en: View Post
da: Vis indlæg

en: View Tag
da: Vis tag

en: View attachment page
da: Vis vedhæftningsside

en: Visit %s&#8217;s website
da: Besøg %s&#8217;s websted

en: Visit Site
da: Besøg websted

en: Visual
da: Visuel

en: Visual aids
da: Visuelle hjælpemidler

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
da: Vent lidt længere. Levering af e-mail kan sommetider være forsinket på grund af processer uden for vores kontrol.

en: We cannot find a title on that page.
da: Vi kan ikke finde en titel p&#229; den side.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
da: Vi sender din tilmeldings-e-mail til denne adresse. (Dobbelttjek din e-mail-adresse, før du fortsætter.)

en: We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the %s database.
da: Vi kunne oprette forbindelse til databaserveren (så dit brugernavn og adgangskode er ok), men ikke vælge databasen %s.

en: Website
da: Websted

en: Website: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
da: Websted: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Wed
da: ons

en: Wednesday
da: onsdag

[ctx: Wednesday initial]
en: W
da: O

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
da: Velkommen tilbage, %s. Ved at udfylde formularen nedenfor kan du <strong>tilføje endnu et websted til din konto</strong>. Der er ingen begrænsninger på, hvor mange websteder, du kan have, så du kan bare oprette så mange, som du har lyst til. Men vær ansvarlig, når du skriver!

en: What do I do now?
da: Hvad gør jeg nu?

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
da: Når du er i sorteringstilstand, vil yderligere værktøjer til at sortere menuelementerne blive gjort tilgængelige i listen foroven.

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
da: Når du ændrer rækkefølge, vises der ekstra kontroller til at ændre rækkefølgen på widgets i widgetlisten ovenfor.

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
da: Når du starter et nyt afsnit med en af disse formateringsgenveje efterfulgt af et mellemrum, så vil formateringen tilføjet automatisk. Tryk Backspace eller Escape for at fortryde.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
da: Selvom du kan beskære billeder i en hvilken som helst ønsket størrelse, når du har klikket <strong>Tilføj nyt billede</strong>, så anbefaler dit tema en plakathøjde på <strong>%s</strong> pixels.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
da: Selvom du kan beskære billeder i en hvilken som helst ønsket størrelse, når du har klikket <strong>Tilføj nyt billede</strong>, så anbefaler dit tema en plakatstørrelse på <strong>%s &times; %s</strong> pixels.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
da: Selvom du kan beskære billeder i en hvilken som helst ønsket størrelse, når du har klikket <strong>Tilføj nyt billede</strong>, så anbefaler dit tema en plakatbredde på <strong>%s</strong> pixels.

en: Whoops, the provided date is invalid.
da: Hovsa, den angivne dato er ugyldig.

en: Widget moved down
da: Widget flyttet ned

en: Widget moved up
da: Widget flyttet op

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
da: Widgets er uafhængige sektioner af indhold, der kan placeres i widget-områder fastsat af dit tema (normalt kaldet sidebars).

en: Width
da: Bredde

en: WordPress &rsaquo; Error
da: WordPress &rsaquo; Fejl

en: WordPress &rsaquo; Success
da: WordPress &rsaquo; Succes

en: WordPress Address (URL)
da: WordPress-adresse (URL)

en: WordPress Embed
da: WordPress-indlejring

en: WordPress Failure Notice
da: WordPress fejlbesked

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
da: WordPress-databasefejl %1$s for foresp&#248;rgslen %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
da: WordPress-databasefejl %1$s for foresp&#248;rgslen %2$s fra %3$s

en: WordPress database error:
da: WordPress databasefejl:

en: Words: %s
da: Ord: %s

en: XML Error: %1$s at line %2$s
da: XML-fejl: %1$s i linje %2$s

en: XML-RPC services are disabled on this site.
da: XML-RPC-tjenester er deaktiveret på dette websted.

en: Y/m/d
da: d.m.Y

en: Year
da: År

en: Year: %s
da: År: %s

en: Yes
da: Ja

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
da: Det er ud til, at WordPress allerede er installeret. For at geninstallere bedes du slette de gamle database-tabeller først.

en: You are about to permanently delete these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du skal til at slette disse elementer permanent.
      'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette dette element permanent.
      'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette denne menu permanent. 
     'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du skal til at smide disse elementer i papirkurven.
      'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: You are attempting to log out of %s
da: Du pr&#248;ver at logge ud af %s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
da: Du gennemser i øjeblikket blogarkiverne på %1$s for %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
da: Du gennemser i øjeblikket blogarkiverne på %1$s for %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
da: Du gennemser i øjeblikket blogarkiverne på %1$s for året %2$s.

en: You are currently browsing the %s blog archives.
da: Du gennemser i øjeblikket blogarkiverne på %s

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
da: Du kigger på arkiverne for kategorien %s.

en: You are customizing %s
da: Du tilpasser %s

en: You are logged in already. No need to register again!
da: Du er allerede logget ind. Der er ingen grund til at du opretter dig igen!

en: You are not allowed access to details about this site.
da: Du har ikke rettigheder til at få adgang til oplysninger om dette websted.

en: You are not allowed access to details of this post.
da: Du har ikke adgang til detaljer for dette indlæg.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
da: Du har ikke tilladelse til at tildele termer i denne taksonomi.

en: You are not allowed to browse users.
da: Du har ikke tilladelse til at gennemse brugere.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at ændre sideforfatteren som denne bruger.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at ændre indlægsforfatteren som denne bruger.

en: You are not allowed to create pages as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette sider som denne bruger.

en: You are not allowed to create posts as this user.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette indlæg som som denne bruger.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette termer i denne taksonomi.

en: You are not allowed to customize the appearance of this site.
da: Du har ikke tilladelse til at tilpasse udseendet på dette websted.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
da: Du har ikke tilladelse til at slette termer i denne taksonomi.

en: You are not allowed to edit posts in this post type.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere indlæg af denne indholdstype.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere termer i denne taksonomi.

en: You are not allowed to edit theme options on this site.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere temaindstillinger på dette websted.

en: You are not allowed to moderate or edit this comment.
da: Du har ikke tilladelse til at godkende eller redigere denne kommentar.

en: You are not allowed to update options.
da: Du har ikke tilladelse til at opdatere indstillinger.

en: You are now logged out.
da: Du er nu logget ud.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
da: Du udgiver kommentarer for hurtigt. Sæt farten ned.

en: You can also place menus in widget areas with the Custom Menu widget.
da: Du kan også placere menuer i widget-områder med widgeten Brugerdefineret menu.

en: You can create a %s file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
da: Du kan oprette en %s-fil via et web interface, men det virker ikke på alle serveropsætninger. Den mest sikre måde er at oprette filen manuelt.

en: You can see all comments on this post here:
da: Du kan se alle kommentarer til indlægget her:

en: You can see all pingbacks on this post here:
da: Du kan se alle pingbacks til indlægget her:

en: You can see all trackbacks on this post here:
da: Du kan se alle trackbacks til indlægget her:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
da: Du kan ikke bruge denne e-mailadresse til tilmelding. Vi har problemer med, at den e-mailudbyder blokerer nogle af vores e-mails. Brug venligst en anden udbyder.

en: You do not have permission to do that.
da: Det har du ikke rettigheder til at g&#248;re.

en: You do not have permission to preview drafts.
da: Du har ikke rettigheder til at forhåndsvise kladder.

en: You do not have permission to upload files.
da: Du har ikke rettigheder til at uploade filer.

en: You don't have permission to do this.
da: Du har ikke tilladelse til at gøre dette.

en: You have attempted to queue too many files.
da: Du har fors&#248;gt at s&#230;tte for mange filer i k&#248;.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
da: Du er blevet tilføjet til dette websted. Besøg venligst <a href="%s">forsiden</a> eller <a href="%s">log ind</a> med dit brugernavn og adgangskode.

en: You have logged in successfully.
da: Du er logget ind.

en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
da: Du har søgt i %1$s-blogarkiverne for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. Hvis din søgning ikke gav noget resultat, kan du prøve et af disse links.

en: You may only upload 1 file.
da: Du kan kun uploade 1 fil.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
da: Du skal v&#230;re <a href="%s">logget ind</a> for at skrive en kommentar.

en: You must be logged in to complete this action.
da: Du skal være logget ind for at fuldføre denne handling.

en: You must be registered to comment
da: Du skal være registreret for at kommentere

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
da: Du skal først <a href="%s">logge ind</a>. Derefter kan du oprette et nyt websted.

en: You need to pass an array of types.
da: Du skal sende en række af typer.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
da: Du skal angive en nonce handling, der skal verificeres gennem den første parameter.

en: Your Comment
da: Din kommentar

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
da: Det ser ud til, at din PHP-installation mangler MySQL-udvidelsen, som kræves af WordPress.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
da: Din konto er nu aktiveret. Du kan <a href="%1$s">logge ind</a> på webstedet med dit valgte brugernavn &#8220;%2$s&#8221;. Tjek venligst din indbakke %3$s for at få for instruktioner om brugernavn og adgangskode. Hvis du ikke modtager en e-mail, så tjek dit spamfilter. Hvis du stadig ikke har modtaget en e-mail efter en time, så kan du <a href="%4$s">nulstille din adgangskode</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
da: Din konto er nu aktiveret. <a href="%1$s">Log ind</a> eller gå tilbage til <a href="%2$s">startsiden</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
da: Din konto er nu aktiveret. <a href="%1$s">Besøg dit websted</a> eller <a href="%2$s">Log ind</a>

en: Your account is now active!
da: Din konto er nu aktiv!

en: Your address will be %s.
da: Din adresse bliver %s.

en: Your blogroll
da: Din blogroll

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
da: Din browser understøtter ikke direkte adgang til udklipsholderen. Benyt venligst tastaturgenveje eller din browsers redigeringsmenu i stedet.

en: Your comment is awaiting moderation.
da: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Your email address will not be published.
da: Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort.

en: Your latest posts
da: Dine seneste indlæg

en: Your new password has not been saved.
da: Din nye adgangskode er ikke blevet gemt.

en: Your password has been reset.
da: Din adgangskode er blevet nulstillet.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
da: Dit link til at gendanne dit kodeord ser ud til at være ugyldigt. Bed venligst om et nyt link herunder.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
da: Dit link til at gendanne dit kodeord er udløbet. Bed venligst om et nyt link herunder.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
da: Din server kører PHP version %1$s, men WordPress %2$s kræver minimum version %3$s.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
da: Din session er udløbet. Du kan logge ind igen fra denne side eller gå til log-ind-siden.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
da: Dit websted på <a href="%1$s">%2$s</a> er aktivt. Du kan logge ind på webstedet med dit valgte brugernavn &#8220;%3$s&#8221;. Tjek venligst din e-mail-indbakke til %4$s for at få for instruktioner om brugernavn og adgangskode. Hvis du ikke modtager en e-mail, så tjek dit spamfilter. Hvis du stadig ikke har modtaget en e-mail efter en time, så kan du <a href="%5$s">nulstille din adgangskode</a>.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
da: De nyeste indlæg på dit websted.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
da: De seneste kommentarer på dit websted.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
da[0]: Dit tema understøtter %s menu. Vælg hvilken menu, der skal vises ved hvert sted.
da[1]: Dit tema understøtter %s menuer. Vælg hvilken menu, der skal vises ved hvert sted.

en: Your theme supports a static front page.
da: Dit tema understøtter en statisk forside

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
da: Dit tema understøtter én menu. Vælg hvilken menu, du ønsker at bruge.

en: [%1$s] Activate %2$s
da: [%1$s] Aktiver %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
da: [%1$s] Kommentar: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
da: [%1$s] Bedøm venligst: "%2$s"

en: [%s] New User Registration
da: [%s] Ny brugerregistrering

en: [%s] Notice of Email Change
da: [%s] Besked om ændring af e-mail

en: [%s] Notice of Password Change
da: [%s] Besked om ændring af adgangskode

en: [%s] Password Lost/Changed
da: [%s] Adgangskode tabt/ændret

en: [%s] Password Reset
da: [%s] Adgangskodenulstilling

en: [%s] Your username and password info
da: [%s] Dit brugernavn og din adgangskode

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
da: Medier

[ctx: add new from admin bar]
en: User
da: Bruger

[ctx: add new media]
en: Add New
da: Tilføj nyt

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
da: Side

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
da: Indlæg

[ctx: adjective]
en: Approved
da: Godkendt

[ctx: adjective]
en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
da: Nyt

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
da: Blå

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
da: Kaffe

[ctx: admin color scheme]
en: Default
da: Standard

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
da: Ektoplasma

[ctx: admin color scheme]
en: Light
da: Lys

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
da: Midnat

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
da: Hav

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
da: Solopgang

[ctx: auto preload]
en: Auto
da: Automatisk

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
da: af %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: close tags
da: luk tags

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
da: Tidligere uploadet

[ctx: custom headers]
en: Suggested
da: Foreslået

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
da: j. F Y

en: domain
da: domæne

[ctx: editor button]
en: Code
da: Kode

[ctx: editor button]
en: Left to right
da: Venstre mod højre

[ctx: editor button]
en: Right to left
da: Højre mod venstre

[ctx: editor button]
en: Show blocks
da: Vis blokke

[ctx: find/replace]
en: Next
da: Næste

[ctx: find/replace]
en: Prev
da: Forrige

[ctx: find/replace]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: find/replace]
en: Replace all
da: Erstat alle

[ctx: find/replace]
en: Replace with
da: Erstat med

[ctx: find/replace]
en: Whole words
da: Hele ord

en: g:i a
da: G:i

[ctx: genitive]
en: April
da: aprils

[ctx: genitive]
en: August
da: augusts

[ctx: genitive]
en: December
da: decembers

[ctx: genitive]
en: February
da: februars

[ctx: genitive]
en: January
da: januars

[ctx: genitive]
en: July
da: julis

[ctx: genitive]
en: June
da: junis

[ctx: genitive]
en: March
da: martsʼ

[ctx: genitive]
en: May
da: majs

[ctx: genitive]
en: November
da: novembers

[ctx: genitive]
en: October
da: oktobers

[ctx: genitive]
en: September
da: septembers

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
da: Vandret justering

en: l, F jS, Y
da: I j. F Y

[ctx: label]
en: Search for:
da: Søg efter:

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
da: Brugerdefineret...

[ctx: links widget]
en: All Links
da: Alle links

[ctx: list style]
en: Circle
da: Punkt

[ctx: list style]
en: Default
da: Standard

[ctx: list style]
en: Disc
da: Cirkel

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
da: Små bogstaver

[ctx: list style]
en: Lower Greek
da: Små græske symboler

[ctx: list style]
en: Lower Roman
da: Små romertal

[ctx: list style]
en: Square
da: Firkant

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
da: Store bogstaver

[ctx: list style]
en: Upper Roman
da: Store romertal

[ctx: media]
en: Remove video track
da: Fjern videospor

[ctx: menu]
en: (Currently set to: %s)
da: (Nuværende sat til: %s)

[ctx: menu location]
en: (Current: %s)
da: (Nuværende: %s)

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
da: (intet mærkat)

en: moved to the trash.
da: flyttet til papirkurven.

[ctx: nav menu home label]
en: Home
da: Forside

en: new WordPress Loop
da: Nyt WordPress-loop

[ctx: next post]
en: Next
da: Næste

[ctx: noun]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: noun]
en: Trash
da: Papirkurv

en: number_format_decimal_point
da: ,

en: number_format_thousands_sep
da: .

en: of
da: af

[ctx: page]
en: Add New
da: Tilføj ny

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
da: Stemmer ikke

[ctx: password strength]
en: Strong
da: Stærk

[ctx: password strength]
en: Very weak
da: Meget svag

[ctx: password strength]
en: Weak
da: Svag

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
da: Søg &hellip;

[ctx: post]
en: Add New
da: Tilføj nyt

[ctx: post]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: post]
en: Pending
da: Afventer

[ctx: post]
en: Private
da: Privat

[ctx: post]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: post]
en: Scheduled
da: Planlagt

[ctx: post]
en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: post format archive title]
en: Asides
da: Sidebemærkninger

[ctx: post format archive title]
en: Audio
da: Lyd

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
da: Gallerier

[ctx: post format archive title]
en: Images
da: Billeder

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
da: Citater

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
da: Statusser

[ctx: post format archive title]
en: Videos
da: Videoer

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
da: %1$s %2$s, for %3$s siden (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
da: %1$s [Auto-gemt]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
da: %1$s [Nuværende udgave]

[ctx: post type general name]
en: Media
da: Medie

[ctx: post type general name]
en: Pages
da: Sider

[ctx: post type general name]
en: Posts
da: Indlæg

[ctx: post type singular name]
en: Page
da: Side

[ctx: post type singular name]
en: Post
da: Indlæg

[ctx: previous post]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: revision date format]
en: F j, Y @ H:i:s
da: j. F Y @ H:i:s

en: sitename
da: webstedsnavn

[ctx: spellcheck]
en: Finish
da: Afslut

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
da: Ignorer

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
da: Ignorer alt

[ctx: submit button]
en: Search
da: Søg

[ctx: table cell]
en: Cell
da: Celle

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
da: Ingen

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
da: Omfang

[ctx: table column]
en: Column
da: Kolonne

[ctx: table columns]
en: Cols
da: Kolonner

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
da: Kategori

en: text direction
da: Tekstretning

[ctx: theme]
en: Change
da: Skift

[ctx: translations]
en: Available
da: Tilgængelig

[ctx: translations]
en: Installed
da: Installeret

[ctx: verb]
en: Trash
da: Slet

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
da: Lodret justering

[ctx: video or audio]
en: Length
da: Længde

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
da: %1$s til %2$s
